Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Serveringsvagn, bambu med frostade glasskivor,
433
Serveringsvagn, bambu med frostade glasskivor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffbord, bambu med frostad glasskiva
434
Soffbord, bambu med frostad glasskiva
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffbord, bambu med frostad glasskiva,
435
Soffbord, bambu med frostad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
436
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin,  sittande, virkande Amagerflicka,
437
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
438
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
439
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
440
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
441
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
442
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 4 st, valnöt på kromade ställ,
443
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 4 st, valnöt på kromade ställ,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä, delvis 1700-tal,
444
Soffbord, bonat trä, delvis 1700-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret, bemålat och bronserat trä, gustavianska provinsarbeten,
445
Stolar, 4 st, skuret, bemålat och bronserat trä, gustavianska provinsarbeten,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
446
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
447
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
448
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
449
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
450
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
451
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
452
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
453
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
454
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
455
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, komposition med växter, oval form
456
Qvarsebo, Michael, olja, komposition med växter, oval form
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
457
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Josefsson, Jörgen, olja, komposition,
458
Josefsson, Jörgen, olja, komposition,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
459
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
460
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
461
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
462
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
463
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bergman, Oskar, färglito, skärgårdslandskap,
464
Bergman, Oskar, färglito, skärgårdslandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Toftarp, Britten, (Kronmakaren), egen verkstad, tiara, försilvrad metall med slipade krysopraser (?),
465
Toftarp, Britten, (Kronmakaren), egen verkstad, tiara, försilvrad metall med slipade krysopraser (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
466
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
467
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, pastell, marin,
468
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal,
469
Okänd designer, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray,
470
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, 9 lådor,
471
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, 9 lådor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
472
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
473
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
474
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårplöjning,
475
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårplöjning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
476
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
477
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
478
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
479
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
480
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.