Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Salongs/matbord med 2 fällbara klaffar, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
385
Salongs/matbord med 2 fällbara klaffar, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
386
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
387
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
388
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
389
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
390
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
391
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
392
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
393
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft,
394
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rökelsekar (?), antagligen silver med turkoser (?), Indien, 1900-tal, i form av sitar, vikt 960 gram
395
Rökelsekar (?), antagligen silver med turkoser (?), Indien, 1900-tal, i form av sitar, vikt 960 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 38 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
396
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 38 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
397
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
398
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
399
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
400
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
401
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
402
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
403
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Knage, V, olja, stilleben,
404
Knage, V, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
405
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Damarbetsbord,  mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
406
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, delvis svärtad valnöt, oscariank, sekelskiftet 1900,
407
Stol, delvis svärtad valnöt, oscariank, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
408
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
409
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,
410
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
411
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
412
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spegel med underskåp, svartlackerat och bronserat trä och papier-maché, Queen Anne-stil,
413
Spegel med underskåp, svartlackerat och bronserat trä och papier-maché, Queen Anne-stil,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
414
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
415
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
416
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
417
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
418
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
419
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
420
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
421
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
422
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
423
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
424
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
425
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
426
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dehlö, Ture, olja, "I köket",
427
Dehlö, Ture, olja, "I köket",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
428
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
429
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bord, skuren och bonad ek, nyrenässans,
430
Bord, skuren och bonad ek, nyrenässans,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
431
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hylla, bambu, 4 rottingklädda hyllplan,
432
Hylla, bambu, 4 rottingklädda hyllplan,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.