Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
1
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
2
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe
3
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
The- och kaffeservis, 5 delar, silver, Tyskland, omkring 1920, total vikt cirka 4000 gram,
4
The- och kaffeservis, 5 delar, silver, Tyskland, omkring 1920, total vikt cirka 4000 gram,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
5
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, vikt 58 gram,
6
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, vikt 58 gram,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, konsik på låg fotring, (senare) driven akantusdekor, vikt 52 gram,
7
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, konsik på låg fotring, (senare) driven akantusdekor, vikt 52 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers,
8
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers,
Slutpris4 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, färgserigrafi, Stockholm
9
Müller, Thomas, färgserigrafi, Stockholm
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, färgserigrafi, Stockholm
10
Müller, Thomas, färgserigrafi, Stockholm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl på glas, a tergo betitlad "Geten Hubert äter tex-mex food"
11
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl på glas, a tergo betitlad "Geten Hubert äter tex-mex food"
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, komposition,
12
Månsson, Mats, olja, komposition,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Glemme, Dagmar, bemålat collage, "Självupptagen", dekor av tupp,
13
Glemme, Dagmar, bemålat collage, "Självupptagen", dekor av tupp,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, 204 (!) delar, silver, modell "Empire", silvervikt cirka 8000 gram,
14
Matbesticksuppsättning, 204 (!) delar, silver, modell "Empire", silvervikt cirka 8000 gram,
Slutpris24 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
15
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Avslutad
Carmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir samt 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,3 carat, vikt 3,9 gram,
16
Carmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir samt 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,3 carat, vikt 3,9 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Vippbord, palisander med intarsia, Italien, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva,
17
Vippbord, palisander med intarsia, Italien, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
18
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
19
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld med rubiner och små diamanter, total vikt 6,1 gram
20
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld med rubiner och små diamanter, total vikt 6,1 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, vit sten, total vikt 11,2 gram
21
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, vit sten, total vikt 11,2 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets slut, vikt 102 gram,
22
Gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets slut, vikt 102 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell, 1700-talets 2 hälft, vikt 62 gram,
23
Matsked, silver, fiolmodell, 1700-talets 2 hälft, vikt 62 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, empire, spetsoval, slät modell, vikt 36 gram
24
Snusdosa, silver, empire, spetsoval, slät modell, vikt 36 gram
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skedar, 3 st, silver, 17-1900-tal, total vikt 35 gram,
25
Skedar, 3 st, silver, 17-1900-tal, total vikt 35 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av djur,
26
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av djur,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hasselberg, Per, efter honom, tillskriven, för Gustavsberg, skulptur, parian,
27
Hasselberg, Per, efter honom, tillskriven, för Gustavsberg, skulptur, parian,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okönd designer för Villeroy & Boch, mummakanna, stengods med tennlock, sekelskiftet 1900,
28
Okönd designer för Villeroy & Boch, mummakanna, stengods med tennlock, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, omkring 1910, jardinière, vitmetall med glasinsats,
29
Okänd designer, omkring 1910, jardinière, vitmetall med glasinsats,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Frimureri: skjortknappar, 1 par samt klockhänge, 18 karat rödguld med emalj, total vikt 4 gram,
30
Frimureri: skjortknappar, 1 par samt klockhänge, 18 karat rödguld med emalj, total vikt 4 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
31
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Såssnipa, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 340 gram,
32
Såssnipa, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 340 gram,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,
33
Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
34
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
35
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955,
36
Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj,
37
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,
38
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Broscher 1 par, förgyllt och bemålat silver med paste, så kallade "Blackamoors",
39
Broscher 1 par, förgyllt och bemålat silver med paste, så kallade "Blackamoors",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, björk, högklassiga Lindomearbeten, 1800-talets 1 hälft,
40
Armstolar, 1 par, björk, högklassiga Lindomearbeten, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, dekor av lejon, vikt 12,3 gram,
41
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, dekor av lejon, vikt 12,3 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Avslutad
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld och facettslipad bergkristall, total vikt 7,9 gram
42
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld och facettslipad bergkristall, total vikt 7,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lockstop silver, 1900-talets mitt, vikt 835 gram,
43
Lockstop silver, 1900-talets mitt, vikt 835 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Sockerruska, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 165 cm,
44
Sockerruska, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 165 cm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 320 gram,
45
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 320 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gharary, Simon för Blueroom Loudspeakers, högtalare, 1 par, vit plast, "Minipod",
46
Gharary, Simon för Blueroom Loudspeakers, högtalare, 1 par, vit plast, "Minipod",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
47
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
48
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.