Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Skedar, 1 par, sterlingsilver, renässansstil, total vikt 50 gram,
241
Skedar, 1 par, sterlingsilver, renässansstil, total vikt 50 gram,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
242
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
243
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
244
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
Slutpris300 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
245
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
246
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
247
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
248
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
249
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
250
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skov, Carl Ååge för Munch's Møbelfabrik, Slagelse, byrå, teak, design 1957,
251
Skov, Carl Ååge för Munch's Møbelfabrik, Slagelse, byrå, teak, design 1957,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
252
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
253
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
254
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Orup, Bengt, hans art, vas, glas, tjockväggig graal,
255
Orup, Bengt, hans art, vas, glas, tjockväggig graal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
256
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
257
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Halslänk, silver, vikt 20 gram,
258
Halslänk, silver, vikt 20 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
259
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
260
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal,
261
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit,  1940-tal,
262
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit, 1940-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skål, fajans, 1700-tal, dekor i kobolt och mangan,
263
Skål, fajans, 1700-tal, dekor i kobolt och mangan,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Albarello, fajans, Italien eller Spanien, 1700-tal, dekor i koboltblått,
264
Albarello, fajans, Italien eller Spanien, 1700-tal, dekor i koboltblått,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..",
265
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bokstöd/brevpress, serpentinsten,
266
Bokstöd/brevpress, serpentinsten,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
267
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
268
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mitchell, James E för B&G, vas, porslin,
269
Mitchell, James E för B&G, vas, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
270
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
271
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
272
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
273
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
274
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
275
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
276
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
277
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
278
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lampbord, mahogny, engelsk stil,
279
Lampbord, mahogny, engelsk stil,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
280
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
281
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
282
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
283
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
284
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
285
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut,
286
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Zawadsky, Marian för Tilgmans, vas, glaserat lergods,
287
Zawadsky, Marian för Tilgmans, vas, glaserat lergods,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Sockel till kaminur, förgyllt trä och pastellage, senempire,
288
Sockel till kaminur, förgyllt trä och pastellage, senempire,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.