Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Fotpall, skuret och betsat trä, rokokostil, 1900-talets början,
289
Fotpall, skuret och betsat trä, rokokostil, 1900-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skagh, Henrik, olja, lada,
290
Skagh, Henrik, olja, lada,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
291
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
292
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Geert, Edith, olja, blomsterstilleben,
293
Geert, Edith, olja, blomsterstilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berglund, Frihiof, olja, motiv från Hadrianus villa utanför Rom,
294
Berglund, Frihiof, olja, motiv från Hadrianus villa utanför Rom,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
295
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ambe (Johansson), Gustaf, olja, "Från Malagakusten",
296
Ambe (Johansson), Gustaf, olja, "Från Malagakusten",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
297
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd rysk konstnär, olja, surrealistisk komposition,
298
Okänd rysk konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel till 5 ljus, förgylld brons, régencestil, 1800-talets 2 hälft,
299
Takampel till 5 ljus, förgylld brons, régencestil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
300
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
301
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
302
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, italienskt (?) fiskarpar på strand,
303
Okänd konstnär, akvarell, italienskt (?) fiskarpar på strand,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
304
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
305
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
306
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
307
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
308
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
309
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
310
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
311
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, sideboard, avlutad fur,
312
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, sideboard, avlutad fur,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets slut, sideboard, körsbärsträ,
313
Okänd designer, 1900-talets slut, sideboard, körsbärsträ,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
314
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, palisander,
315
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, palisander,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
316
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
317
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
318
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa
319
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
320
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Väggur, valnöt, så kallad Amerikaklocka,
321
Väggur, valnöt, så kallad Amerikaklocka,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
322
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, delvis svärtad mahogny, Nordtyskland, empire, 1820-30-tal,
323
Byrå, delvis svärtad mahogny, Nordtyskland, empire, 1820-30-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev, soffbord med 2 utdragbara, melaminklädda skivor
324
Hansen, Severin för Haslev, soffbord med 2 utdragbara, melaminklädda skivor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kista, skuren och delvis bonad kamfer,
325
Kista, skuren och delvis bonad kamfer,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
326
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
327
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
328
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
329
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
330
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
331
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hallbyrå, pyramidmahogny, oscariansk, sekelskiftet 1900,
332
Hallbyrå, pyramidmahogny, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med intarsia och bronsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
333
Byrå, palisander med intarsia och bronsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
334
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, pallar, 1 par, teak med stålben
335
Okänd designer, pallar, 1 par, teak med stålben
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,
336
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.