Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
577
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuret och bemålat trä och rotting, kolonialstil, 1900-talets 2 hälft,
578
Fåtölj, skuret och bemålat trä och rotting, kolonialstil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 240 gram,
579
Parti silver, total vikt 240 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pall, bemålat trä, jugend, 1900-talets början,
580
Pall, bemålat trä, jugend, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
581
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
582
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
583
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
584
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
585
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
586
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
587
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
588
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
589
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, offsettryck, 3 st, samramade, kompositioner,
590
Okänd konstnär, offsettryck, 3 st, samramade, kompositioner,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Asp, Gösta, olja, "Spanskt krus",
591
Asp, Gösta, olja, "Spanskt krus",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gylling, Staffan, olja, Disposition med grått,
592
Gylling, Staffan, olja, Disposition med grått,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Strandpromenaden, Varberg,
593
Okänd konstnär, olja, Strandpromenaden, Varberg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Abrahamsson, Kenneth, olja, fjordparti,
594
Abrahamsson, Kenneth, olja, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
595
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
596
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick",
597
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, vittonad glasmassa,
598
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, vittonad glasmassa,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",
599
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
600
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
601
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
602
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
603
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
604
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nordenskjöld, Margareta (f Karlskrona 1834, d Lyckeby 1901), tillskriven, olja, Lyckeby bro,
605
Nordenskjöld, Margareta (f Karlskrona 1834, d Lyckeby 1901), tillskriven, olja, Lyckeby bro,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljungberg, Sven, olja, Ljungbymotiv,
606
Ljungberg, Sven, olja, Ljungbymotiv,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, "Plåtburkar",
607
Agnell, Olle, olja, "Plåtburkar",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
608
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Vandring",
609
Fagerström, Hans, olja, "Vandring",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
610
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
611
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
612
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
613
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
614
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
615
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
616
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
617
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
618
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sjur-Ohlsen, Billy, olja,  komposition,
619
Sjur-Ohlsen, Billy, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Greuze, Jean-Baptiste, efter, heliogravyr (?), "La cruche cassée" efter original från 1771,
620
Greuze, Jean-Baptiste, efter, heliogravyr (?), "La cruche cassée" efter original från 1771,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Berntsson, Bertil, olja, kvinnoporträtt,
621
Berntsson, Bertil, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindblad, Pär, olja, "Modell",
622
Lindblad, Pär, olja, "Modell",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Parti diverse; sockerskål och kaffekanna, nysilver samt 2 apoteksflaskor, brun glasmassa,
623
Parti diverse; sockerskål och kaffekanna, nysilver samt 2 apoteksflaskor, brun glasmassa,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
624
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.