Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
577
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
578
Fåtölj, skuret och bemålat trä och rotting, kolonialstil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
579
Parti silver, total vikt 240 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
580
Pall, bemålat trä, jugend, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
581
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
582
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
583
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
584
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
585
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
586
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
587
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
588
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
589
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
590
Okänd konstnär, offsettryck, 3 st, samramade, kompositioner,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
591
Asp, Gösta, olja, "Spanskt krus",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
592
Gylling, Staffan, olja, Disposition med grått,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
593
Okänd konstnär, olja, Strandpromenaden, Varberg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
594
Abrahamsson, Kenneth, olja, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
595
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
596
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
597
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
598
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, vittonad glasmassa,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
599
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
600
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
601
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
602
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
603
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
604
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
605
Nordenskjöld, Margareta (f Karlskrona 1834, d Lyckeby 1901), tillskriven, olja, Lyckeby bro,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
606
Ljungberg, Sven, olja, Ljungbymotiv,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
607
Agnell, Olle, olja, "Plåtburkar",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
608
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
609
Fagerström, Hans, olja, "Vandring",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
610
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
611
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
612
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
613
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
614
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
615
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
616
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
617
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
618
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
619
Sjur-Ohlsen, Billy, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
620
Greuze, Jean-Baptiste, efter, heliogravyr (?), "La cruche cassée" efter original från 1771,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
621
Berntsson, Bertil, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
622
Lindblad, Pär, olja, "Modell",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
623
Parti diverse; sockerskål och kaffekanna, nysilver samt 2 apoteksflaskor, brun glasmassa,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
624
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.