Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
721
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
722
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
723
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
724
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pinnstolar, svarvat, svartlackerat och bronserat trä,
725
Pinnstolar, svarvat, svartlackerat och bronserat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
726
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer i Bengt Rudas art, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok med grön textilklädsel,
727
Okänd designer i Bengt Rudas art, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok med grön textilklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
728
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
729
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
730
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, 27 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
731
Kaffeservis, porslin, 27 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets 2 hälft,
732
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält,
733
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält,
734
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
735
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite,
736
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 18 delar, porslin, B&G, Julros,
737
Kaffeservis, 18 delar, porslin, B&G, Julros,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Pompadour,
738
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Pompadour,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957,
739
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kniv, halvhorn, samiskt arbete, 1900-talets 2 hälft,
740
Kniv, halvhorn, samiskt arbete, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvur, palisander med intarsia, 1900-talets 2 hälft
741
Golvur, palisander med intarsia, 1900-talets 2 hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Smyckehållare, metall med prismor
742
Smyckehållare, metall med prismor
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Murano, skål, bärnstensfärgat glas,
743
Okänd designer, möjligen Murano, skål, bärnstensfärgat glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
744
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matsalsgrupp, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
745
Matsalsgrupp, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, mässing, nyrenässans, 1800-talets slut,
746
Spegellampett till 2 ljus, mässing, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jultallrikar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, 1950, 1951, 1952, 1960 samt 1961,
747
Jultallrikar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, 1950, 1951, 1952, 1960 samt 1961,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, rubinglas,
748
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, rubinglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, coctailglas, 7 st, Strikt,
749
Orup, Bengt för Johansfors, coctailglas, 7 st, Strikt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, polykrom glasmassa, medföljer
750
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, polykrom glasmassa, medföljer
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frimärken, 8 album, Sverige,
751
Frimärken, 8 album, Sverige,
Slutpris500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas, dekor i violett överfång mot gultonad fond,
752
Okänd designer, vas, glas, dekor i violett överfång mot gultonad fond,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fossil, oidentifierad fiskart,
753
Fossil, oidentifierad fiskart,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
754
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Båstad rosen",
755
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Båstad rosen",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster",
756
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Utrustning för självladdning av patroner, Lee,
757
Utrustning för självladdning av patroner, Lee,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti prismor mm tillbehör till ljuskronor,
758
Parti prismor mm tillbehör till ljuskronor,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestail, majolika, sekelskiftet 1900,
759
Okänd designer för Wedgwood, piedestail, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hune, Anders, olja, båtar i hamn,
760
Hune, Anders, olja, båtar i hamn,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Jens, olja, båtar i hamn,
761
Sinding Christensen, Jens, olja, båtar i hamn,
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akryl (?), komposition med ansikten,
762
Okänd konstnär, akryl (?), komposition med ansikten,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
David, Jacques Louis, efter honom, kopparstick, handkolorerat, "Napoleon korsar alperna",
763
David, Jacques Louis, efter honom, kopparstick, handkolorerat, "Napoleon korsar alperna",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bloch, Henrik, olja, "Blomsterhår",
764
Bloch, Henrik, olja, "Blomsterhår",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bloch, Carl, etsning, landskap med höstack,
765
Bloch, Carl, etsning, landskap med höstack,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Konsol, skuret trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
766
Konsol, skuret trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, triptyk, personer i palatsträdgård,
767
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, triptyk, personer i palatsträdgård,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skådespelarporträtt, 3 st, kopparstuckna och handkolorerade, 180-talets mitt,
768
Skådespelarporträtt, 3 st, kopparstuckna och handkolorerade, 180-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.