Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
721
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
722
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
723
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
724
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
725
Pinnstolar, svarvat, svartlackerat och bronserat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
726
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
727
Okänd designer i Bengt Rudas art, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok med grön textilklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
728
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
729
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
730
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
731
Kaffeservis, porslin, 27 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
732
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
733
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
734
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
735
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
736
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
737
Kaffeservis, 18 delar, porslin, B&G, Julros,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
738
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Pompadour,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
739
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
740
Kniv, halvhorn, samiskt arbete, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
741
Golvur, palisander med intarsia, 1900-talets 2 hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
742
Smyckehållare, metall med prismor
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
743
Okänd designer, möjligen Murano, skål, bärnstensfärgat glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
744
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
745
Matsalsgrupp, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
746
Spegellampett till 2 ljus, mässing, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
747
Jultallrikar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, 1950, 1951, 1952, 1960 samt 1961,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
748
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, rubinglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
749
Orup, Bengt för Johansfors, coctailglas, 7 st, Strikt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
750
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, polykrom glasmassa, medföljer
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
751
Frimärken, 8 album, Sverige,
Slutpris500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
752
Okänd designer, vas, glas, dekor i violett överfång mot gultonad fond,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
753
Fossil, oidentifierad fiskart,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
754
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
755
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Båstad rosen",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
756
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
757
Utrustning för självladdning av patroner, Lee,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
758
Parti prismor mm tillbehör till ljuskronor,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
759
Okänd designer för Wedgwood, piedestail, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
760
Hune, Anders, olja, båtar i hamn,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
761
Sinding Christensen, Jens, olja, båtar i hamn,
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
762
Okänd konstnär, akryl (?), komposition med ansikten,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
763
David, Jacques Louis, efter honom, kopparstick, handkolorerat, "Napoleon korsar alperna",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
764
Bloch, Henrik, olja, "Blomsterhår",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
765
Bloch, Carl, etsning, landskap med höstack,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
766
Konsol, skuret trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
767
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, triptyk, personer i palatsträdgård,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
768
Skådespelarporträtt, 3 st, kopparstuckna och handkolorerade, 180-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.