Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
625
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
626
Okänd konstnär, olja, sjöman,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
627
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
628
Väggur, laminat, "Kensington Station",
Slutpris1 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
629
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
630
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
631
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
632
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
633
Textil ull och lin, allmogestil, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
634
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
635
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
636
Okänd designer för GAB, matvestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
637
Dragkista, ek och rotfanér, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
638
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
639
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
640
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
641
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
642
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
643
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
644
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
645
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
646
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
647
Hallampa/ljusampel, delvis förgylld mässing med rutslipad glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
648
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
649
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
650
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
651
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
652
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
653
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
Slutpris300 SEK
654
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Suzanne och Kersti,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
655
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Brita,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
656
Reseur, metall och glas, Junghans,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
657
Vas, porslin, Kina, 190-tal, dekor i cappucinerbrunt samt i blått underglasyrmåleri,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
658
Dekorelement, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
659
Pölar, 1 par, mönstrad, röd sammet,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
660
Wiberg, Harald, litografier, 2 st, vinterslakt respektive hästfora i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
661
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
662
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
663
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
664
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
665
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
666
Okänd italiensk designer för Lamp Gustaf, taklampa, mässing med stavformade prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
667
Hallampa, förgylld metall med delvis frostad och slipad glaskupa,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
668
Äggskål med lock, flintgods, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
669
Ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
670
Käpp, svartlackerat trä med silvermontage, jugend, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
671
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
672
Wessel, Caspar, karta, kopparstucken, "Kiøbenhavns Amt : efter Kongelig ordre opmaalt",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.