Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
625
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sjöman,
626
Okänd konstnär, olja, sjöman,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",
627
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, laminat, "Kensington Station",
628
Väggur, laminat, "Kensington Station",
Slutpris1 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
629
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
630
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
631
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
632
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Textil ull och lin, allmogestil, 1910-20-tal,
633
Textil ull och lin, allmogestil, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
634
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
635
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, matvestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
636
Okänd designer för GAB, matvestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dragkista, ek och rotfanér, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
637
Dragkista, ek och rotfanér, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
638
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
639
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
640
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
641
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
642
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
643
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
644
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
645
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
646
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hallampa/ljusampel, delvis förgylld mässing med rutslipad glaskupa, 1910-20-tal,
647
Hallampa/ljusampel, delvis förgylld mässing med rutslipad glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
648
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
649
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
650
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend  för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
651
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
652
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
653
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
Slutpris300 SEK
Avslutad
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Suzanne och Kersti,
654
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Suzanne och Kersti,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Brita,
655
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Brita,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reseur, metall och glas, Junghans,
656
Reseur, metall och glas, Junghans,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 190-tal, dekor i cappucinerbrunt samt i blått underglasyrmåleri,
657
Vas, porslin, Kina, 190-tal, dekor i cappucinerbrunt samt i blått underglasyrmåleri,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dekorelement, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
658
Dekorelement, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pölar, 1 par, mönstrad, röd sammet,
659
Pölar, 1 par, mönstrad, röd sammet,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wiberg, Harald, litografier, 2 st, vinterslakt respektive hästfora i vinter,
660
Wiberg, Harald, litografier, 2 st, vinterslakt respektive hästfora i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
661
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
662
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
663
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
664
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
665
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer för Lamp Gustaf, taklampa, mässing med stavformade prismor,
666
Okänd italiensk designer för Lamp Gustaf, taklampa, mässing med stavformade prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hallampa, förgylld metall med delvis frostad och slipad glaskupa,
667
Hallampa, förgylld metall med delvis frostad och slipad glaskupa,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Äggskål med lock, flintgods, 1900-talets 1 hälft,
668
Äggskål med lock, flintgods, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver,
669
Ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Käpp, svartlackerat trä med silvermontage, jugend, 1900-talets början,
670
Käpp, svartlackerat trä med silvermontage, jugend, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
671
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wessel, Caspar, karta, kopparstucken, "Kiøbenhavns Amt : efter Kongelig ordre opmaalt",
672
Wessel, Caspar, karta, kopparstucken, "Kiøbenhavns Amt : efter Kongelig ordre opmaalt",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.