Laddar...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
197
Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
198
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
199
Edenfalk, Bengt för Kosta, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
200
4 delar konstglas; 2 Björn Ramel för SEA, 1 Lisa Bauer för Kosta samt 1 okänd designer för Trelleborg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
201
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
202
Moccaservis, porslin, Tuscan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
203
Skrin, ben (delvis svärtat), Indien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
204
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
205
Klädhängare, svärtat smide, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
206
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
207
Rullator, metall, plast och trä, Trust Care Let's Go,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
208
Matta, old Turkiet (?), silkebehandlad bomull,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
209
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
210
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
211
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
212
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
213
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
214
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
215
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
216
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
217
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
218
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
219
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
220
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
221
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
222
Iyem, Nuri, olja, dubbelporträtt av kvinnor,
Slutpris100 000 SEK
Värdering100 000 - 120 000 SEK
223
Miniatyrer i benram, 2 st, Jenny Lind samt äkta par,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
224
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshusinteriör,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
225
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Amor,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
226
Comerre, Francois Léon, efter honom, gicléetryck (?), "Girl with a Golden Wreath",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
227
Millar, Johnny, olja, fiskarhustruns väntan,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
228
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
229
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
230
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
231
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
232
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
233
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
234
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
235
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
236
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
237
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
238
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
239
Vägghylla, serpentinsten med förgyllt metallmontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
240
Pultera, Maria, olja, kopia efter Gabriel Ritter von Max "Veronikas svetteduk",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
241
Armfield, George, olja, kronhjortar i landskap,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
242
Wiinblad, Björn efter honom, poster, offset med guldtryck, Romeo och Julia,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
243
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
244
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.