Laddar...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Avslutad
Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas,
197
Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist,
198
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Kosta, skål, glas,
199
Edenfalk, Bengt för Kosta, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
4 delar konstglas; 2 Björn Ramel för SEA, 1 Lisa Bauer för Kosta samt 1 okänd designer för Trelleborg,
200
4 delar konstglas; 2 Björn Ramel för SEA, 1 Lisa Bauer för Kosta samt 1 okänd designer för Trelleborg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
201
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Moccaservis, porslin, Tuscan, 1900-talets 1 hälft,
202
Moccaservis, porslin, Tuscan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, ben (delvis svärtat), Indien, 1900-talets 2 hälft,
203
Skrin, ben (delvis svärtat), Indien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin,
204
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klädhängare, svärtat smide, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
205
Klädhängare, svärtat smide, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
206
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rullator, metall, plast och trä, Trust Care Let's Go,
207
Rullator, metall, plast och trä, Trust Care Let's Go,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old Turkiet (?), silkebehandlad bomull,
208
Matta, old Turkiet (?), silkebehandlad bomull,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,
209
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla,
210
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy",
211
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
212
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
213
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
214
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,
215
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal,
216
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal,
217
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,
218
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder,
219
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
220
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
221
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Iyem, Nuri, olja, dubbelporträtt av kvinnor,
222
Iyem, Nuri, olja, dubbelporträtt av kvinnor,
Slutpris100 000 SEK
Värdering100 000 - 120 000 SEK
Avslutad
Miniatyrer i benram, 2 st, Jenny Lind samt äkta par,
223
Miniatyrer i benram, 2 st, Jenny Lind samt äkta par,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,  värdshusinteriör,
224
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshusinteriör,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Amor,
225
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Amor,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Comerre, Francois Léon, efter honom, gicléetryck (?), "Girl with a Golden Wreath",
226
Comerre, Francois Léon, efter honom, gicléetryck (?), "Girl with a Golden Wreath",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Millar, Johnny, olja, fiskarhustruns väntan,
227
Millar, Johnny, olja, fiskarhustruns väntan,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
228
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
229
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
230
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
231
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
232
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
233
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
234
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
235
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
236
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
237
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
238
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Vägghylla, serpentinsten med förgyllt metallmontage,
239
Vägghylla, serpentinsten med förgyllt metallmontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pultera, Maria, olja, kopia efter Gabriel Ritter von Max "Veronikas svetteduk",
240
Pultera, Maria, olja, kopia efter Gabriel Ritter von Max "Veronikas svetteduk",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armfield, George, olja, kronhjortar i landskap,
241
Armfield, George, olja, kronhjortar i landskap,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn efter honom, poster, offset med guldtryck, Romeo och Julia,
242
Wiinblad, Björn efter honom, poster, offset med guldtryck, Romeo och Julia,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
243
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
244
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.