Laddar...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
245
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
246
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
247
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
248
Malmgren, Ulf, olja, Årstavägen mot Liljeholmen,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
249
Brauge, Anne Marie, färglitografier, 3 st, kompositioner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
250
Tröja med inbyggd vätskebehållare, Camelbak Velobak,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
251
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
252
Okänd konstnär, akvareller 2 st, samramade, stående akter,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
253
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
254
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
255
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
256
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början,
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
257
Lornjett, sköldpadd och förgylld brons, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
258
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
259
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
260
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
261
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
262
Gordon, Jon, färgserigrafi, "The look of guilt" (Darryn Lyons),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
263
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
264
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
265
Bojesen, Claus, färglito, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
266
Larsen, Leif & Lizzi, egen verkstad, skål, stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
267
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
268
Togelius, Lilian, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
269
Okänd designer, bläckhorn, patinerad brons, jugend, möjligen Österrike omkring 1910,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
270
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
271
Blunddocka, bisquithuvud med kompositkropp, Armand Marseill 390n, 3/0, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
272
Leksak/figurin, bemålad mjukplast, "Fred Flintstone", Ultra Produkter 1962,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
273
Aftonklänning, siden med glaspärlor, så kallad Charlestonklänning, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
274
Aftonväskor, 5 st, textil, konstläder och metall,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
275
Stop, tenn, cylindriskt, med banddekor,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
276
Matta, semiantk Senneh,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
277
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
278
Soffbord, valnöt med björkunderrede, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
279
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
280
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
281
Byster, 4 st, brons, gips respektive konstmassa, Vladimir Lenin, Mao Zedong samt Enver Hoxha,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
282
Okänd dansk designer, 1960-tal, matgrupp, 9 delar, mahogny,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
283
Okänd dansk designer, 1950-tal, fåtölj, massiv teak med stoppad, grå ylleklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
284
Parti assietter mm, glas, bl a "Eden" design Lars Hellsten,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
285
Fat, tenn, slätt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
286
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
287
Okänd dansk konstnär, olja, insjölandskap,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
288
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
289
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Design, kaffeservis, svartglaserat stengods, "Flamestone",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
290
Bang, Jacob E för Holmegaard Glasværk, glasservis, cirka 40 delar, Ejby,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
291
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
292
Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.