Laddar...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,
101
Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,
102
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar,
103
Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
104
Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,
105
Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, "Bondkök",
106
Agnell, Olle, olja, "Bondkök",
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,
107
Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,
108
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
109
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,
110
Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,
111
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,
Slutpris11 000 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),
112
Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor,
113
Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor,
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,
114
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggspegel, ljus alm (?),
115
Okänd designer, väggspegel, ljus alm (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd belgisk konstnär, olja, motiv från Rus des Dominicains, Bruxelles,
116
Okänd belgisk konstnär, olja, motiv från Rus des Dominicains, Bruxelles,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),
117
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
118
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
119
Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,
120
Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Matta, old silke Kashmir,
121
Matta, old silke Kashmir,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,
122
Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart färglito, Promenad,
123
Jirlow, Lennart färglito, Promenad,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Pochette"
124
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Pochette"
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Drouot",
125
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Drouot",
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Uppsatsskålar, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal,
126
Uppsatsskålar, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av personer mm,
127
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av personer mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
128
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, kanna, blå glasmassa med frostad hänkel, Amazon,
129
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, kanna, blå glasmassa med frostad hänkel, Amazon,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, vinglas samt skål, blå respektive randig och grön glasmassa, Amazon,
130
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, vinglas samt skål, blå respektive randig och grön glasmassa, Amazon,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vattenkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets mitt,
131
Vattenkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
132
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
133
Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
134
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
135
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery
136
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
137
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
138
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,
139
Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, hardwood, stående gestalt,
140
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, hardwood, stående gestalt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kamera, Exakta Vaerx 1a, Ihagee Dresden,
141
Kamera, Exakta Vaerx 1a, Ihagee Dresden,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
142
Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,
143
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,
144
Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
145
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
146
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
147
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
148
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.