Laddar...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Avslutad
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
485
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
486
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
487
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
488
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
489
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
490
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
491
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
492
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
493
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Sideboard, skuret och bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
494
Sideboard, skuret och bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med blå melaminplattor, 1950-tal,
495
Stegpall, krom med blå melaminplattor, 1950-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 1 par, teak,
496
Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 1 par, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
497
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
498
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,
499
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
500
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wikström, Sture, olja, "Objekt",
501
Wikström, Sture, olja, "Objekt",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, olja, "Fiskebodar (Torekov)",
502
Ring, Ragnar, olja, "Fiskebodar (Torekov)",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd spansk (?) konstnär, olja, stenbro,
503
Okänd spansk (?) konstnär, olja, stenbro,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, emaljmålning, "Trojanska hästen",
504
Grovens, Harald, emaljmålning, "Trojanska hästen",
Slutpris2 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Knudsen, Aksel P, olja, fjällandskap,
505
Knudsen, Aksel P, olja, fjällandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
506
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
507
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
508
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
509
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
510
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
511
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
512
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
513
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
514
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
515
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Ahlberg, Ole, färglito, surrealistisk komposition,
516
Ahlberg, Ole, färglito, surrealistisk komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wachtmeister, Rosina, färgoffset med guldtryck, katter,
517
Wachtmeister, Rosina, färgoffset med guldtryck, katter,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pierce, Roy, olja, komposition,
518
Pierce, Roy, olja, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
519
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
520
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,
521
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
522
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,
523
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
524
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
525
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
526
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
527
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
528
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
529
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
530
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
531
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
532
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.