Laddar...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Avslutad
Kampmann, Jack, färglitografier, 2 st,
341
Kampmann, Jack, färglitografier, 2 st,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
342
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,
343
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
344
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
345
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
346
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
347
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt,
348
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
349
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
350
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Stolar, 5 st, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
351
Stolar, 5 st, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
352
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas i träram,
353
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas i träram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nachtmann, kandelaber till 5 ljus, kristall, Classic,
354
Okänd designer för Nachtmann, kandelaber till 5 ljus, kristall, Classic,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
355
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
356
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103, design 1955,
357
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103, design 1955,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
358
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
359
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
360
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
361
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
362
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klarinett i låda, konstharts med metallbeslag, Amati Kraslice Special,
363
Klarinett i låda, konstharts med metallbeslag, Amati Kraslice Special,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
364
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
365
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
366
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
367
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skål, glas,
368
Okänd konstnär, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
369
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
4 delar, keramik; skål stengods Carl Halier, 2 skålar stengods Söholm samt skål terrakotta signerad PM,
370
4 delar, keramik; skål stengods Carl Halier, 2 skålar stengods Söholm samt skål terrakotta signerad PM,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggspegel, skuret och bemålat trä, antagligen Indien, 1900-talets 2 hälft,
371
Väggspegel, skuret och bemålat trä, antagligen Indien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
372
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,
373
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Volther, Poul M för Kvist (tidigare FDB), pinnstolar 3 st, vitlackerat trä, Modell J46,
374
Volther, Poul M för Kvist (tidigare FDB), pinnstolar 3 st, vitlackerat trä, Modell J46,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest,
375
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
376
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
377
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt,
378
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,
379
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
380
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
381
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
382
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,
383
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
384
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
385
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
386
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
387
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar,
388
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.