Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak,
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, palisander och mässing
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tidningsställ, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ring, 14 k vitguld med 17 briljantslipade diamanter, bland annat 1 0,25 carat och 2 om vardera 0,16 carat, totalt cirka 0,8 carat P, Israeliska stämplar JH,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Villeroy & Boch, servisdelar, porslin, Acapulco,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Moccakoppar med fat och assietter, 8 + 8 +8 st, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Motorsåg, elektrisk, MEEC 726-727,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Percy, Arthur för Gefle, blomsterskål samt hållare, glaserat och förgyllt lergods, "Neapel",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Parti linne, servietter och dukar
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen, Silkeborg, soffbord, palisander,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord palisander med utdragbar, melaminklädd kortsida,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord, körsbär (?)
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering100 - 1 400 SEK
Bjerre, Niels, olja, parklandskap,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Arbetspall, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Aalto, Alvar för Artek, soffbord, böjträ med glasskiva, modell Y805,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti fiskbestick, silver och stål, Tyskland, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, förgylld metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Björklund, Tord för IKEA, hylla, grålackerad metall, Kallax
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK