Laddar...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Avslutad
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
389
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
390
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
391
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
392
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
393
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
394
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
395
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
396
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
397
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
398
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
399
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
400
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,
401
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,
Slutpris42 000 SEK
Värdering38 000 - 40 000 SEK
Avslutad
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
402
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
403
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
404
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
405
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision,
406
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962
407
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,
408
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
409
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
410
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
411
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
Slutpris1 100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
412
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
413
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
414
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
415
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
416
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas,
417
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
418
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
419
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
420
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
421
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
422
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt,
423
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
424
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
425
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
426
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
427
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
428
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
429
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
430
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
431
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering1 500 - 200 SEK
Avslutad
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
432
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
433
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
434
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
435
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
436
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.