Laddar...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
389
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
390
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
391
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
392
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
393
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
394
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
395
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
396
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
397
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
398
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
399
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
400
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
401
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,
Slutpris42 000 SEK
Värdering38 000 - 40 000 SEK
402
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
403
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
404
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
405
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
406
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
407
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
408
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
409
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
410
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
411
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
Slutpris1 100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
412
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
413
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
414
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
415
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
416
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
417
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
418
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
419
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
420
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
421
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
422
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
423
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
424
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
425
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
426
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
427
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
428
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
429
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
430
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
431
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering1 500 - 200 SEK
432
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
433
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
434
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
435
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
436
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.