Loading...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Closed
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,
49
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
50
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
51
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
52
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
53
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
54
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
Final bid24,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Closed
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
55
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
LeBlanc Stewart, Julius, efter honom, giclée(?)tryck, "On the yacht Namouna, Venice"
56
LeBlanc Stewart, Julius, efter honom, giclée(?)tryck, "On the yacht Namouna, Venice"
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot, Mälardalen, sekelskiftet 1800,
57
Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot, Mälardalen, sekelskiftet 1800,
Final bid2,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, driven koppar och polykromt blyglas, jugend, 1900-talets början,
58
Okänd designer, taklampa, driven koppar och polykromt blyglas, jugend, 1900-talets början,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
59
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt,
60
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
61
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
62
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
63
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,
64
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,
65
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
66
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
67
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
68
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
69
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
70
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
71
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
72
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
73
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
74
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
75
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Polaroidkamera, modell 800 "The (800",  tillverkad 1957–1962,
76
Polaroidkamera, modell 800 "The (800", tillverkad 1957–1962,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
77
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
78
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
79
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
80
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
81
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
82
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
83
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
84
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
85
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
86
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
87
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
88
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
89
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
90
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,
91
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
92
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
93
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal,
94
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,
95
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
96
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.