Loading...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Closed
d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne,
1
d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,
2
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,
3
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,
Final bid2,600 SEK
Est1,600 - 2,000 SEK
Closed
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
4
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
Final bidNo bids
Est1,600 - 2,000 SEK
Closed
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,
5
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
6
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
7
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
8
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
9
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
10
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Final bid1,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
11
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
12
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
13
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
14
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
15
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
16
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
17
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
18
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,
19
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,
20
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,
Final bid4,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,
21
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,
Final bid2,600 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
22
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
Final bid3,600 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
23
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
Final bid4,600 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
24
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
Final bid6,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,
25
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,
Final bid2,600 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
26
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",
27
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
28
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
29
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
30
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
Final bid1,900 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets",
31
Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga",
32
Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
33
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
34
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
35
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
36
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
37
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt,
38
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
39
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,
40
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
41
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
42
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
43
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
44
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
45
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, porslin, Japan, Edo,
46
Vas, porslin, Japan, Edo,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
47
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",
48
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",
Final bid1,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.