Loading...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Closed
Bajonett i balja, Belgisk M/FN FAL,
385
Bajonett i balja, Belgisk M/FN FAL,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
386
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
Final bid200 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
387
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, utsikt från Skeppsholmsbron mot Söder med Katarina Kyrka i fonden,
388
Okänd konstnär, olja, utsikt från Skeppsholmsbron mot Söder med Katarina Kyrka i fonden,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
389
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
390
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, vas, keramik, dekor av dovhjortar mm,
391
Okänd designer, vas, keramik, dekor av dovhjortar mm,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
392
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
393
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
394
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, salt- och pepparströare, flintgods, Blå Eld,
395
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, salt- och pepparströare, flintgods, Blå Eld,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bang, Michael för Fyens Glasvaerk, vaser, 1 par, vitopak glasmasssa, "Hyacintglas", design 1980,
396
Bang, Michael för Fyens Glasvaerk, vaser, 1 par, vitopak glasmasssa, "Hyacintglas", design 1980,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
397
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,
398
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
399
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal,
400
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
401
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
402
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
403
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
404
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
405
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
406
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
407
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
408
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
409
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
410
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
411
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hallampa, brons med polykromt glas, jugend, 1900-talets början,
412
Hallampa, brons med polykromt glas, jugend, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
413
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
414
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
415
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
416
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, tillskriven, svagt gråtonad glasmassa,
417
Palmqvist, Sven för Orrefors, tillskriven, svagt gråtonad glasmassa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
418
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
419
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
420
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
421
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
422
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods,
423
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
424
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
425
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
426
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
427
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA,
428
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, spolformad,
429
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, spolformad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
430
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
431
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Reijmyre, skål, rubinglas, dekor av spiralvridna påklipp,
432
Okänd designer för Reijmyre, skål, rubinglas, dekor av spiralvridna påklipp,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.