EN
Loading...
Julauktion
Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Visning:
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras
Lowest lot number
481
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
482
Durand, J G för Luminarc, vas, glas, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
483
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
484
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
485
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
486
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
487
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, så kallad näsdukskål,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
488
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
489
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
490
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
491
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, svart glasmassa,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
492
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
493
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
494
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
495
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
496
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
497
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
498
Qvarsebo, Mikael, färgetsning, komposition med siffror,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
499
Buck, Erik för Nova Stolefabrik, stolar, 6 st, teak,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
500
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
501
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
502
Wennerwald, Emil, olja, hus i blommande fruktträdgård,
Final bid5,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
503
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
504
Signerad spegel, empire, Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
505
Okänd konstnär, gouache, danskt ångfartyg,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
506
Korlind, Einar Nielsen, olja, kustlandskap, Bornholm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
507
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, jalusiskåp, teak,
Final bid1,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
508
Okänd dansk designer, byrå med skrivskiva, valnöt, 1940-50-tal,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
509
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
510
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
511
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
512
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
513
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
514
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 6 st,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
515
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 4 st,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
516
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
517
Okänd designer för Royal Copenhagen, vägglampor, 3 st, vitlackerad metall, Moonlight,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
518
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900,
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
519
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
520
Okänd designer, soffbord, glasfiber (?), Tulip-modell,
Final bid250 SEK
Est600 - 800 SEK
521
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
522
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
523
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
524
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff, glas, "Carneval" (Phantasy),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
525
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
526
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
527
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
528
Rullbandspelare, Teac A-6300,
Final bid4,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.