Loading...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Closed
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer,
481
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Durand, J G för Luminarc, vas, glas, 1960-tal,
482
Durand, J G för Luminarc, vas, glas, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
483
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
484
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
485
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
486
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, så kallad näsdukskål,
487
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, så kallad näsdukskål,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
488
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
489
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,
490
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, svart glasmassa,
491
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, svart glasmassa,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
492
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
493
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",
494
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge,
495
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
496
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
497
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, färgetsning, komposition med siffror,
498
Qvarsebo, Mikael, färgetsning, komposition med siffror,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Buck, Erik för Nova Stolefabrik, stolar, 6 st, teak,
499
Buck, Erik för Nova Stolefabrik, stolar, 6 st, teak,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
500
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
501
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Wennerwald, Emil, olja, hus i blommande fruktträdgård,
502
Wennerwald, Emil, olja, hus i blommande fruktträdgård,
Final bid5,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
503
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Signerad spegel, empire, Danmark, 1800-talets 1 hälft,
504
Signerad spegel, empire, Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, gouache, danskt ångfartyg,
505
Okänd konstnär, gouache, danskt ångfartyg,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Korlind, Einar Nielsen, olja, kustlandskap, Bornholm,
506
Korlind, Einar Nielsen, olja, kustlandskap, Bornholm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, jalusiskåp, teak,
507
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, jalusiskåp, teak,
Final bid1,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, byrå med skrivskiva, valnöt, 1940-50-tal,
508
Okänd dansk designer, byrå med skrivskiva, valnöt, 1940-50-tal,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
509
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
510
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
511
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
512
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
513
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 6 st,
514
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 6 st,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 4 st,
515
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 4 st,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
516
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, vägglampor, 3 st, vitlackerad metall, Moonlight,
517
Okänd designer för Royal Copenhagen, vägglampor, 3 st, vitlackerad metall, Moonlight,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900,
518
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900,
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall,
519
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, glasfiber (?), Tulip-modell,
520
Okänd designer, soffbord, glasfiber (?), Tulip-modell,
Final bid250 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
521
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
522
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar
523
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff, glas, "Carneval" (Phantasy),
524
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff, glas, "Carneval" (Phantasy),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,
525
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons,
526
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
527
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Rullbandspelare, Teac A-6300,
528
Rullbandspelare, Teac A-6300,
Final bid4,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.