Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Tallrikar, 11 st, porslin, Arita, Japan, Meiji, 1800-tales slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Skrin, lackarbete, ryssland, 1900-talets början, dekor av personer i trojka,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggspegel, mässing, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Elvgren, Gil, efter honom, offset, 1950-tal, "Fascination"
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Bords/toilettespegel, mässing, 1910-20-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Tavelram, mahogny och förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Haas, Johan Jacob efter Lorentzen, Christian August, akvatinter och linjeetningar, 1 par, Paradis Bakken respektive Stubbe Lian,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, delvis rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Sidentryck, 2 st, sekelskiftet 1900, romanticerande scener,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och lackerad metall, Grand Prix, modell 3130,
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103,
Final bid2,200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Final bid1,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus/ljusstakar 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, 2 st, porslin, "Tistel"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, skulptur. bemålat trä, stående häst,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stenyxa, tunnackig flintyxa, neolitikum,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Lockstop, glas med tennmontage, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900,
Est1,200 - 1,500 SEK
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
Est200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal,
Final bid1,900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
Est400 - 500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr,
Final bid900 SEK
Est200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, väggskulptur, stengods och textilfibrer,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Bajonett, dansk M/1889 Krag Jörgensen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bajonett i balja, dansk M/1962 för US Rifle M1 Garand,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bajonett i balja, Östtysk för AK47 Kalashnikov,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK