Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
Lowest lot number
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto",
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Kniv, smide och trä, så kallad "Grindekniv", Färöarna,
Final bid1,800 SEK
Est100 - 1,200 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
Est5,000 - 6,000 SEK
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Persson, Ove, olja, "Bönemöte",
Final bid1,400 SEK
Est600 - 800 SEK
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
Final bid200 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
Final bid200 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, italiensk kvinna,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Broge, Alfred, olja, landskap,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Mekanisk trådrullesnurra, brännförgylld brons och mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Anatomisk modell, bemålad gips på träsockel, 1900-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampa, porslin, Sitzendorf, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Reklamfotografier, 3 st, 1900-talets 2 hälft, Helan och Halvan,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Reklamfotografier, 3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
Est800 - 1,000 SEK
Stave, Sylvia för C G Hallberg, tobaksburk, art-déco/funkis,
Final bid1,700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, brons,
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Skrin, bemålat trä, 1700-tal, marmorerad dekor,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Söeborg, Axel, olja, "Vinter Småland",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Reklamfigur, bemålat trä, Tuborg/Kongens Bryghus, 1900-talets 1 hälft,
Est5,000 - 6,000 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Est1,200 - 1,500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est1,200 - 1,500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Est4,000 - 5,000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
Final bid1,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Krater, försilvrad brons, 1800-tal, kopia efter den sedan 1945 försvunna Minervaskålen (Pallas Athenaskålen) från Hildesheim,
Final bid2,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Konsol/sockel till kaminur, palisander med intarsia, Frankrike, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est600 - 800 SEK
Serveringsbricka, svartlackerad och förgylld plåt, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
Pepparkaksform, skuret trä, så kallade Speculoos, Holland, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Dockhus, trä, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1900talets 1 hälft, skulptur, skuret och bronserat trä,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kyrkdosa, driven koppar, Köpenhamn, 17-1800-tal,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK