Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Closed
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
916
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
917
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
918
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti militaria; epåletter, uniformsknappar mm
919
Parti militaria; epåletter, uniformsknappar mm
Final bid1,300 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
920
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
921
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
922
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
923
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
924
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för ILVA, matbord samt 6 stolar, ek, 2 iläggsskivor, bord tot längd 320 cm
925
Okänd designer för ILVA, matbord samt 6 stolar, ek, 2 iläggsskivor, bord tot längd 320 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bok, Hagdahl, Charles Emile, "Kok-Konsten", 2 upp, Stockholm 1896, halvfranskt band
926
Bok, Hagdahl, Charles Emile, "Kok-Konsten", 2 upp, Stockholm 1896, halvfranskt band
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
927
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Fat, 3 + 1 st, tenn, 3 Sverige 17-1800-tal, 1 Tyskland 1700-tal, dia 30 - 39 cm, 1 lagat
928
Fat, 3 + 1 st, tenn, 3 Sverige 17-1800-tal, 1 Tyskland 1700-tal, dia 30 - 39 cm, 1 lagat
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, oktogonal ljuspipa och fot, balusterformad stam, h 13,5 cm, ägarinitialer ME under fot
929
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, oktogonal ljuspipa och fot, balusterformad stam, h 13,5 cm, ägarinitialer ME under fot
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par,mässing så kallade Næstvedstager, Danmark, 1800-talets 1 hälft, balusterformade, oidentifierad signatur IG, h 15 cm
930
Ljusstakar, 1 par,mässing så kallade Næstvedstager, Danmark, 1800-talets 1 hälft, balusterformade, oidentifierad signatur IG, h 15 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
2 delar porslin, Royal Copenhagen; skål på fot samt sockerskål med lock
931
2 delar porslin, Royal Copenhagen; skål på fot samt sockerskål med lock
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
932
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, theservis, glaserat flint- och lergods, "Mandarin", 1960-tal, 5 thekoppar med fat och assietter, the- och gräddkanna samt sockerskål, något fat med smärre nagg
933
Okänd designer för Rörstrand, theservis, glaserat flint- och lergods, "Mandarin", 1960-tal, 5 thekoppar med fat och assietter, the- och gräddkanna samt sockerskål, något fat med smärre nagg
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
934
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm
935
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
936
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, karaff med propp, glas, "Silvia", design 1957, signerad, h 24 cm
937
Lundin, Ingeborg för Orrefors, karaff med propp, glas, "Silvia", design 1957, signerad, h 24 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Lundström, Helena, "Fullständig Kokbok" 7 uppl 1894, med styckningsplansch, klotband
938
Bok, Lundström, Helena, "Fullständig Kokbok" 7 uppl 1894, med styckningsplansch, klotband
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Dahlman, Karl, "Swenska Red-Dejan", Johan Laurits Horrn Stockholm 1772, halvfranskt band
939
Bok, Dahlman, Karl, "Swenska Red-Dejan", Johan Laurits Horrn Stockholm 1772, halvfranskt band
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets början, tusch och akvarell, blommande buske oidentifierade sigill, synlig pappersstorlek 73 x 33 cm, fläckar
940
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets början, tusch och akvarell, blommande buske oidentifierade sigill, synlig pappersstorlek 73 x 33 cm, fläckar
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, diptyk, ur Shinji Andon, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
941
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, diptyk, ur Shinji Andon, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, skådespelare, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 24 x 18 cm
942
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, skådespelare, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 24 x 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Löfström, Karl, Sveriges Riddarordnar, Steinsvik Stockholm u å, skinnband
943
Bok, Löfström, Karl, Sveriges Riddarordnar, Steinsvik Stockholm u å, skinnband
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad
944
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för B&O, fjärrkontroller, 7 st samt Master control panel 5000, längd 32 cm
945
Okänd designer för B&O, fjärrkontroller, 7 st samt Master control panel 5000, längd 32 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady", 1960-tal, underrede med 3 lådor, etikettsignerad, h 182 cm
946
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady", 1960-tal, underrede med 3 lådor, etikettsignerad, h 182 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, tusch och sepialavering, stångande renar, otydligt signerad samt daterad 1841, pappersstorlek 17 x 23 cm
947
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, tusch och sepialavering, stångande renar, otydligt signerad samt daterad 1841, pappersstorlek 17 x 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, musik/hyllmöbel, palisander och aluminium, System Cabinet 70 (SC70), design 1979, 80 cm
948
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, musik/hyllmöbel, palisander och aluminium, System Cabinet 70 (SC70), design 1979, 80 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
949
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bok, Björklund, Gustafva, "Kokbok för husmödrar", 10 uppl 1875, halvfranskt band
950
Bok, Björklund, Gustafva, "Kokbok för husmödrar", 10 uppl 1875, halvfranskt band
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Nylander, Margaretha, "Handbok wid den nu brukliga Finare Matlagningen", 7 uppl Stockholm 1838, halvfranskt band
951
Bok, Nylander, Margaretha, "Handbok wid den nu brukliga Finare Matlagningen", 7 uppl Stockholm 1838, halvfranskt band
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kälke, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, med ratt och broms,  längd 90 cm
952
Kälke, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, med ratt och broms, längd 90 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stort parti tomtar, varierande höjd, samt klockor Rörstrand, 7 st, möjligen någon lagning
953
Stort parti tomtar, varierande höjd, samt klockor Rörstrand, 7 st, möjligen någon lagning
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
954
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
955
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm
956
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
957
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
958
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
959
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Törner, Inge, olja, räv i landskap, signerad, 33 x 61 cm
960
Törner, Inge, olja, räv i landskap, signerad, 33 x 61 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
961
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
962
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Zetterstrand, Anna Maria, "Kok- och Hushålls-Bok", 3 respektive 5 upplagorna, halvfranskt respektive klotband
963
Bok, Zetterstrand, Anna Maria, "Kok- och Hushålls-Bok", 3 respektive 5 upplagorna, halvfranskt respektive klotband
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.