Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Closed
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
868
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
869
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstolar, 3 st, skuret och bonat trä med broderad respektive grön klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
870
Armstolar, 3 st, skuret och bonat trä med broderad respektive grön klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med plastglas, Roamer, dia 35 mm, vikt 21,3 gram, ägargravyr
871
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med plastglas, Roamer, dia 35 mm, vikt 21,3 gram, ägargravyr
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
872
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm
873
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
874
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm
875
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
876
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm
877
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
878
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck
879
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50  cm
880
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
881
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
882
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
883
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
884
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Grundén, Lena, färgetsning, Tupp, signerad och numrerad 69/225, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
885
Grundén, Lena, färgetsning, Tupp, signerad och numrerad 69/225, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Fulvio Biancone, Murano, vas, glas, dekor i vit reticellidekor, h 24 cm
886
Okänd designer, möjligen Fulvio Biancone, Murano, vas, glas, dekor i vit reticellidekor, h 24 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
887
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
888
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
889
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
890
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver stämplade Johan Tostrup Oslo, total vikt 100 gram
891
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver stämplade Johan Tostrup Oslo, total vikt 100 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
892
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
893
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
894
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
895
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
896
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
897
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
898
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
899
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
900
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
901
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
902
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
903
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Andreassen, Torben, olja, klipparti, Bornholm, signerad och daterad 1974, 40 x 50 cm
904
Andreassen, Torben, olja, klipparti, Bornholm, signerad och daterad 1974, 40 x 50 cm
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lund, Carl Ove Julian, olja, kustparti norr om Kronborg, signerad, 35 x 51 cm
905
Lund, Carl Ove Julian, olja, kustparti norr om Kronborg, signerad, 35 x 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kloss, Frederik Theodor, tillskriven, blyerts, linjeskepp till havs, pappersstorlek 12 x 11 cm, a tergo förklarande text
906
Kloss, Frederik Theodor, tillskriven, blyerts, linjeskepp till havs, pappersstorlek 12 x 11 cm, a tergo förklarande text
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk guldåldermålare, blyerts, italiensk (mytologisk?) scen, daterad 30 August 1860, synlig pappersstorlek 18 x 22 cm, a tergo med otydlig text signerad ... Brockdorff
907
Okänd dansk guldåldermålare, blyerts, italiensk (mytologisk?) scen, daterad 30 August 1860, synlig pappersstorlek 18 x 22 cm, a tergo med otydlig text signerad ... Brockdorff
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Amstolar, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 2 hälft, kannelerade, koniska ben, à la Grecquebård,  lejongul sammetsklädsel
908
Amstolar, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 2 hälft, kannelerade, koniska ben, à la Grecquebård, lejongul sammetsklädsel
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
909
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel
910
Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
911
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
912
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bok, Warg, Cajsa, "Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimmer; författad af C. Warg, samt tilökt med en färgbok" 9 uppl, Stockholm 1790, halvfranskt band, slitage ej genomgången
913
Bok, Warg, Cajsa, "Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimmer; författad af C. Warg, samt tilökt med en färgbok" 9 uppl, Stockholm 1790, halvfranskt band, slitage ej genomgången
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bok, Menon, "La cuisinière bourgeoise , suivie de L'office a l'usage de tous ceux qui se mêlent de dépenses de maisons", Neuchatel 1785, skinnband
914
Bok, Menon, "La cuisinière bourgeoise , suivie de L'office a l'usage de tous ceux qui se mêlent de dépenses de maisons", Neuchatel 1785, skinnband
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bok, Hagdahl, Charles Emile, "Dr Hagdahls mindre kokbok", 1 upp, Stockholm 1895, halvfranskt band
915
Bok, Hagdahl, Charles Emile, "Dr Hagdahls mindre kokbok", 1 upp, Stockholm 1895, halvfranskt band
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.