Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Tonnby, Christer, halslänk, sterlingsilver, stämplad, l 42 cm, vikt 37 gram
Est500 - 600 SEK
Christensen, Kai, olja, hamnmotiv, signerad och daterad -72, 31 x 100 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, fiskeläge, signerad och daterad -66, 13 x 37 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Länsstol, skuret och svarvat trä, barockstil, 1900-talets början, senare klädsel
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaminur, bronserad metall (brons?) och alabaster, Frankrike, ny-Louis XVI, 1800-talets 2 hälft, urtavla signerad G. Philippe Palais Royal 66-67, verket signerat Japy Frères, h 44 cm,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Serveringskanna, koppar, CW Andersson Göteborg, 1800-talets slut, l 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti delvis äldre vykort, topografi
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 250 x 150 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Bachtiari, 195 x 140 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, palisander, "Krobo", tillverkad av Mellemstrands Trevareindustri A/S, etikettsignerad, l 200 cm, visst slitage
Final bid8,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa samt fåtölj, palisander med svart läderklädsel, modellnummer 965 respektive 935, 1960-tal,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, l 161 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Alexander den Store mottager Darius familj, 99 x 143 cm, smärre lagningar och retuscher
Final bid50,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Houdon, Jean Antoine, efter, 1900-tal, byst, bemålat gjutjärn, Diana/Artemis, höjd 63 cm, slitage
Final bid1,900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Est500 - 600 SEK
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange",
Est300 - 400 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, patinerad metall, gustaviansk stil, 1900-tal, h 40 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampor, 1 par, brons med glasskärmar, Swedish Grace, 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, total h 57 cm
Final bid40,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, old Ghom (?), 145 x 110 cm
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Joseph Simon för Söholm, skulptur, glaserat stengods, ”Bröllopsresan”, signerad, h 27 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Lanje, Viking, olja, "Medelhavskust",
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik persisk,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Larsson, Lars Eje, färglito, "Restaurangen",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Edsberg, Sören, olja, hästar och kor på Saltholm, signerad, 68 x 97 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, golvvas, glaserat stengods, dekor av vertikala linjer, signerad, h 37 cm
Final bid15,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, glaserat stengods, dekor av vertikala räfflor i blått mot svart harpälsglasyr, signerad, h 26 cm
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Hjorth, Bror, skulptur/filmpris, patinerad gips, Charlie Chaplin, signerad, h 25,5 cm, skulpturen utformades först som en av fyra figurer till "Vishetens Brunn"
Est3,200 - 3,400 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan",
Est500 - 600 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran",
Est500 - 600 SEK