Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
Est900 - 1,000 SEK
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock",
Est300 - 400 SEK
Måås-Fjetterström, Märta, matta, rölakan, "Röda Åttan", design 1929 - detta exemplar efter 1941, 200 x 120 cm, senare, löst påsydda fransar
Final bid20,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Nylund, Gunnar för B&G, skålfat, chamotterat och delvis glaserat stengods, dekor av fiskar i nät, signerat, dia 38 cm
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Skänk, bemålat trä med mässingsbeslag, barocktyp, delvis 16-1700-tal, 6 lådor, b 98 cm, ursprungligen överskåp, renoverad och kompletterad
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Måås-Fjetterström, Märta, vävnad/kudde, ylle, "Täppan", komponerad 1931, detta exemplar framställt efter 1941, 62 x 40 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Nilsson, Barbro för AB Märta Måås Fjetterström, kudde, gobelinteknik, signerad, 45 x 42 cm, vissa fläckar
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Olson, Erik, färglito, 'Skörden',
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Mörner, Stellan, färglito, "Förflutet landskap",
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, litografi, komposition med figurer,
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Molné, Luis Vidal, olja, fransk fiskarkvinna,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fischer, Adam, skulptur, patinerad brons på svart stensockel, kvinnobyst, signerad och daterad 1951, gjutarstämpel H Husted Cire Perdue, höjd 53 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Möllerberg, Nils, skulptur, patinerad brons på svart stensockel, , mansbyst (Erik Berggren ?), signerad och daterad 1953, h 54 cm
Est9,000 - 10,000 SEK
Sabel, M/1867 för kavallerimanskap, l 105 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, flanerande kvinnor med barn, skulpterad träram, totalt 73 x 63 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Urquiola, Patricia för Moroso, fåtölj, vit läderklädsel och röd ull på metallstomme, "Fjord", design 2002, detta exemplar från 2005, etikettsignerad, höjd 102 cm
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer, bordslampa, mässing och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Brosch/hänge, 18 karat rödguld, nyrokokostil, otydliga stämplar Stockholm , h 5 cm, vikt 6,8 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Taburett, mahogny och svärtat trä, empirestil, 1900-tal, dekor av vädurshuvuden och -klövar, l 79 cm, dekorskador
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3 delar textil, jugend
3 delar textil, jugend
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall
Est400 - 500 SEK
Krog, Arnold för Royal Copenhagen, kaffeservisdelar, porslin,  Blå Vifte,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Larsen, Thormud, färgetsning, "Jordlager",
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 95 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd tysk konstnär, olja, spädbarn och hundvalpar, signerad AP och daterad (18)89, 12,5 x 16,5 cm
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Claude Strachan, Arthur, akvarell, engelsk trädgård med flicka och höns, signerad, synlig pappersstorlek 27 x 45 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, flicka och trattgrammofon,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Cederberg, Erik, olja, stilleben med päron och citron,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Cederberg, Erik, olja, stilleben med kastanjer,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd engelsk konstnär, akvarell, hamnvy (Cornwall?), otydligt signerad, synlig pappersstorlek 22 x 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK