EN
Loading...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Visning:
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
50
Örhängen, 4 par, 18 karat rödguld, delvis med stenar, total vikt 3,4 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
51
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
52
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
53
Praktvärja med balja för officer, så kallad Löwenkopfsäbel, Tyskland M/1911, dekor av lejonhuvud, damaskerad klinga märkt med Kejserliga Riksvapnet, "Echt-Damast Eisenhauer"
Final bid11,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
54
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
55
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
56
Lundbohm, Sixten, blyertsteckning, Sankt Göran till häst, signerad Visby och daterad -51, synlig pappersstorlek 31 x 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
57
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
58
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
59
Andreasson, Kurt, olja, "Nyktran, Norre Katts Park", signerad, 30 x 50 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
60
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -69, 42 x 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
61
Olson, Axel, färglitografi, fransk gatubild, signerad och numrerad 227/260, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
62
Pehrson, Karl-Axel, litografi, "Ängar i Orio VI", signerad, daterad -81 och numrerad 172/500, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
63
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
64
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
65
Matskedar, 12 st, silver, Haga, stämplade Skandia Stockholm 1939, total vikt 735 gram, graverad initial A
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
66
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, ny-Louis XV, dekor av kvinna med fågel, urverk signerat Linet Ainé Paris (urmakaren nämnd 1850), h 38 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
67
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad, beslag i mässing och järn, l 140 cm, renoverad, anlupen
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
68
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, funkis, slät med ringformade hänklar, liv med dekor av stiliserat skepp, stämplat Stockholm 1934, h 18 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
69
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
70
Parkinson, Norman, efter, gicléetryck, "Golfing at Le Touquet 1939", synlig pappersstorlek 22 x 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
71
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
72
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad, K Oswald, 16 x 23 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
73
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
74
Strid, Hardy, blandteknik, abstrakt komposition, signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 44 x 32 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
75
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
76
Hänge, förgyllt sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, fast hänge med text "Birgitta", detta l 5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
77
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
78
Salutkanon, brons på trälavett, Svensk Metallkonst AB, 1900-tal, total l 28 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
79
Brosch/spänne, delvis försilvrat silver (?) med paste, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, oval, l 42 mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
80
Brosch, förgyllt silver med cloissonné, sannolikt Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran, l 45 mm, någon smärre defekt
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
81
Ring, 18 karat rödguld med 2 + 1 briljanter om 0,08 respektive 0,14 carat enligt gravyr, vikt 5,6 gram, omarbetad av vigselringar
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
82
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta-Boda, vas, delvis bemålat glas, "Tulip", signerad och etikettmärkt, h 26 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
83
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", signerad och numrerad 139/260, 37 x 49 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
84
Börjesson, Rolf, olja, stilleben, signerad och daterad 1980, 39 x 57 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
85
Vallien, Bertil för Boda Artst Collection, skål, glas, "Galaxy Blue", etikettsignerad, dia 18 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
86
Johansson, Waldemar för Stigbert, hals- och armring, sterlingsilver, stämplade Stockholm 1976
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
87
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1987, vikt 40 gram, innerdiameter 6 x 5 cm
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
88
Öman, Martin, halssmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1987, vikt 27 gram
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
89
Öman, Martin, hängsmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1993, medföljer kedja, total vikt 17 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
90
Öman, Martin, örhängen 1 par, sterlingsilver, stämplade Halmstad 1987, vikt 7 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
91
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
92
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
93
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
94
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
95
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kanna med hänkel, fajans, polykrom blomdekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Marianne Preisler, h 30 cm, minimal glasyrmista
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
96
Manschettknappar, 1 par, 14 karat rödguld och förgylld metall, med jade, antagligen Kina, 1900-tal, dekor av bambu, total vikt 7,1 gram
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
97
Persson, Ove, olja, vintermotiv med människor, signerad och daterad 1982, 19 x 24 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.