Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Örhängen, 4 par, 18 karat rödguld, delvis med stenar, total vikt 3,4 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid11,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Pehrson, Karl-Axel, litografi, "Ängar i Orio VI", signerad, daterad -81 och numrerad 172/500, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad, beslag i mässing och järn, l 140 cm, renoverad, anlupen
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parkinson, Norman, efter, gicléetryck, "Golfing at Le Touquet 1939", synlig pappersstorlek 22 x 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Brosch/spänne, delvis försilvrat silver (?) med paste, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, oval, l 42 mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Brosch, förgyllt silver med cloissonné, sannolikt Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran, l 45 mm, någon smärre defekt
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 2 + 1 briljanter om 0,08 respektive 0,14 carat enligt gravyr, vikt 5,6 gram, omarbetad av vigselringar
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Öman, Martin, halssmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1987, vikt 27 gram
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Öman, Martin, hängsmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1993, medföljer kedja, total vikt 17 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Öman, Martin, örhängen 1 par, sterlingsilver, stämplade Halmstad 1987, vikt 7 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
Est500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
Est500 - 600 SEK
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Persson, Ove, olja, vintermotiv med människor, signerad och daterad 1982, 19 x 24 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK