Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Okänd konstnär, 1800-talets mitt, roulettegravyr, handkolorerad, ung italienska, synlig pappersstorlek oval 41 x 30 cm
Final bid1,900 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Mimosa", modellnummer 2096, i produktion 1952-54, signerad, h 18,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, gul respektive grön, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, 1 med gjuten signatur, dia 19 respektive 21,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Percy, Arthur för Gefle, kaffe- the- och matservisdelar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938, bland annat kaffekanna, 12 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 11 underfat och terrin med lock,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, l 11 cm, någon missfärgning
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Roka, Charles, olja, läsande barn
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Roka, Charles, olja, målande barn
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
Est200 - 300 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Est900 - 1,000 SEK
Golvurna med lock, porslin, Schumann Arzberg, 1900-talets 2 hälft, polykrom blomdekor mot förgylld och koboltfond,  h 44 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, balusterformad, h 38 cm, skador och lagningar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti mynt, silver, ca 300 st, vikt ca 2000 g
Final bid4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Leksaker, 2 st, Steiff, "Macki" samt "Mucki", h 12 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, semiantik/antik persisk,
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik Ersari,
Matta, semiantik Ersari,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Böcker, Ibsen, Henrik, Ibsens samlade verk, 1906-07 5 band
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, old Isphahan (?), 325 x 230 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid42,000 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av läsande kvinna, höjd 37 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Theskedar, 10 st, silver, svensk spetsig modell, friherreliga ättens Palmstierna krönta vapensköld, stämplade Stockholm 1936, l 13 cm, total vikt 170 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Rossetti, Dante Gabriel, hans art (?), litografi, 1800-talets 2 hälft, "Cynthia", i samtida, skulpterad ram, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben,
Est300 - 400 SEK
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 153 cm, anlupen,. krön saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Andersson, Olle för Luco, Göteborg, golvlampa, delvis grönlackerad metall, 1960-70-tal,  justerbar ljuskälla, h cirka 120 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
Final bid2,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK