Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, dia 17 cm
Est900 - 1,000 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Bergboms, bordslampor, 1 par, mässing, modell B 010, h inkl skärm 66 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fischer, Ellen, olja, norsk fäbod, signerad, 20 x 24 cm, proveniens: Utställd Kuntnerforbundets Utställning 30/3-25/4 1957, katalognummer 12 (i registret felaktigt betecknad Ellen Fleischer)
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bok, Johan Ludvig Runeberg, Fänrik Ståls sägner, tryckt 1886, något fläckig
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Bok, Torsten Fogelquist, Albert Engström, rikt illustrerad, tryckt 1933
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, vit glasmassa med metallmontage
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, vas, klar glasmassa, polykrom, geometrisk dekor i graalteknik,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Nyman, Gunnel för Notsjö Nuutajärvvi, vas, klar glasmassa, dekor av luftbubblor,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
Est600 - 700 SEK
Löfman, Eric för Markströms, vin- och snapsglas, 8 + 4, silver, dodekagonal form, stämplade Uppsala 1978, h 13 respektive 11 cm, total vikt 895 gram
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Salt- och pepparkar samt senapskanna, sterlingsilver med blå glasinsatser, England, 1900-tal, längd 2,5 - 6 cm, total vikt 45 gram
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Orkester Celeste Leopold", signerad och numrerad 39/150, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor,
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Josephson, Ernst, olja, stuga i landskap, signerad, 51 x 76 cm
Final bid6,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition i rött, oidentifierat monogram, 39 x 48 cm
Final bid3,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Kajsas udde", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 37/290, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
Est300 - 400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3356
Est3,000 - 3,200 SEK
Märklin Primex, vagnar, 6 st, i originalförpackning, HO, 4546, 4546, 4009, 4012 samt 2 st 4595
Est700 - 800 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3193
Est900 - 1,000 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3195
Est700 - 800 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3191
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Ådersnäppare, mässing, 1800-tal, i etui, höjd 6 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Fredrik Johanssons efterträdare, Tibro, skåp, teak och alm, intarsiadekor av Orpheus spelande för djuren, dubbla dörrar, a tergo signerat, längd 98 cm, ben med smärre repor
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, piedestal, svarvad bok, Swedish Grace, 1910-20-tal, h 65 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK