Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lockask, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, vägglampett, glaserat lergods,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vas, silver, 1900-talets 1 hälft, klockformad, vikt 200 gram,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Silverbestick, 29 delar, modell Haga,
Est3,800 - 4,000 SEK
Manner, Mariana, handkolorerat offsetlito, "På ett halmstrå",
Est400 - 500 SEK
Sockerskrin samt gräddkanna, silver, total vikt 320 gram,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Falk, Lars, olja, sommarlandskap,
Est300 - 400 SEK
Falk, Kjell, olja, kustparti,
Falk, Kjell, olja, kustparti,
Est300 - 400 SEK
Matbersticksbesticksuppsättning, 48 delar, silver, total vikt exklusive knivar med stålblad 860 gram
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
Est16,000 - 18,000 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, iriserande glasmassa,
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Est600 - 700 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Est500 - 600 SEK
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
Est500 - 600 SEK
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Väggspegel, förgyllt och bemålat trä och pastellade, högklassigt empirearbete, antagligen Göteborg 1810-tal,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer, matta, rölakan,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog och Morup, taklampa brunlackerad metall; Semi-pendel,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Est300 - 400 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
Est6,500 - 7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, blomsterbord, teak och ek,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Final bid2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, snurrstol, lackerad metall och ek, sits och rygg med svart läderklädsel,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1920-tal, fåtölj, läderklädsel med mässingsstift,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, tenn, djupt, slät modell,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll",
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, toilettemöbel, 2 delar, toilettebord, mässing med marmorskiva samt pall, mässig med pälsimiterande klädsel,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK