Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Okänd designer för Haslev, matbord med 1 iläggsskiva, bok,
145
Okänd designer för Haslev, matbord med 1 iläggsskiva, bok,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kandelabrar till 5 ljus, förgylld och patinerad metall med prismor,
146
Kandelabrar till 5 ljus, förgylld och patinerad metall med prismor,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
147
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd österrikisk konstnär, kopparstick, satirisk framställning av Kejsare Joseph II:s upplösning av klostren,
148
Okänd österrikisk konstnär, kopparstick, satirisk framställning av Kejsare Joseph II:s upplösning av klostren,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
149
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hueck, Georges von, akvarell, parklandskap,
150
Hueck, Georges von, akvarell, parklandskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Prins Eugen, akvatint, "Molnet" ur Ord och Bild 1936,
151
Prins Eugen, akvatint, "Molnet" ur Ord och Bild 1936,
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Hougaard, Henning, olja, orrar i landskap,
152
Hougaard, Henning, olja, orrar i landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
153
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Fransk fågelmarknad,
154
Olson, Axel, färglito, Fransk fågelmarknad,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
155
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
156
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Cioncada, Enrico för SitLand, stolar, 1 par, fällbara, plexiglas och krom, 1900-talets andra hälft, "Ouverture",
157
Cioncada, Enrico för SitLand, stolar, 1 par, fällbara, plexiglas och krom, 1900-talets andra hälft, "Ouverture",
Final bid3,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, rödlackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
158
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, rödlackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinna och häst,
159
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinna och häst,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Igelström, Stefan W, färglito, fruktträd,
160
Igelström, Stefan W, färglito, fruktträd,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragbar Perstorpsplatta, denna med dekor av Sigvard Bernadottes "Virrvarr",
161
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragbar Perstorpsplatta, denna med dekor av Sigvard Bernadottes "Virrvarr",
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Notini, Bo för Glössner & Co, tillskriven, soffbord med belysning, trä med frostad och etsad glasskiva,
162
Notini, Bo för Glössner & Co, tillskriven, soffbord med belysning, trä med frostad och etsad glasskiva,
Final bid3,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
163
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
164
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson, Folke, olja, "Husgrunden, Orust",
165
Persson, Folke, olja, "Husgrunden, Orust",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
166
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
167
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Strinning, Nils, vägghylla, teak och vitlackerad metall, "String", 2 hyllplan samt tidningshylla
168
Strinning, Nils, vägghylla, teak och vitlackerad metall, "String", 2 hyllplan samt tidningshylla
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander
169
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, tillskrivna, bordslamporvägglampetter, 1 par, teak med vita plastskärmar,
170
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, tillskrivna, bordslamporvägglampetter, 1 par, teak med vita plastskärmar,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
171
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
Final bid4,800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Sköld, Erik, olja, Vallgatan, Halmstad,
172
Sköld, Erik, olja, Vallgatan, Halmstad,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
173
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
174
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
175
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 11,6 gram
176
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 11,6 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 28,6 gram
177
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 28,6 gram
Final bid9,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Closed
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 11,8 gram,
178
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 11,8 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Michelin, Lillan, färglito, skridskoåkare,
179
Michelin, Lillan, färglito, skridskoåkare,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Michelin, Lillan, skumbad,
180
Michelin, Lillan, skumbad,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
181
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Broberg, Iwan, olja, landskap,
182
Broberg, Iwan, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsen, Ejnar, olja, stilleben med tulpaner,
183
Larsen, Ejnar, olja, stilleben med tulpaner,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
184
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut,  olja, insjölandskap,
185
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, olja, insjölandskap,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
186
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Damfickur, 14 karat rödguld, vikt 32 gram
187
Damfickur, 14 karat rödguld, vikt 32 gram
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bülow, Agnes von, olja, marin,
188
Bülow, Agnes von, olja, marin,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1700-tal,
189
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1700-tal,
Final bid4,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ljusstake mässing, barock, 16-1700-tal,
190
Ljusstake mässing, barock, 16-1700-tal,
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bouilottelampa, nysilver med bemålad plåtskärm, 1800-talets slut,
191
Bouilottelampa, nysilver med bemålad plåtskärm, 1800-talets slut,
Final bid3,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Sarvig, Edvard, olja, stilleben med julkaktus,
192
Sarvig, Edvard, olja, stilleben med julkaktus,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.