Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Salongs/matbord med 2 fällbara klaffar, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
385
Salongs/matbord med 2 fällbara klaffar, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
386
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
387
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
388
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
389
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
390
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
391
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
392
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
393
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft,
394
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Rökelsekar (?), antagligen silver med turkoser (?), Indien, 1900-tal, i form av sitar, vikt 960 gram
395
Rökelsekar (?), antagligen silver med turkoser (?), Indien, 1900-tal, i form av sitar, vikt 960 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 38 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
396
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 38 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
397
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
398
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
399
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
400
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
401
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
402
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
403
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Knage, V, olja, stilleben,
404
Knage, V, olja, stilleben,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
405
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Damarbetsbord,  mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
406
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stol, delvis svärtad valnöt, oscariank, sekelskiftet 1900,
407
Stol, delvis svärtad valnöt, oscariank, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
408
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
409
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,
410
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
411
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
412
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spegel med underskåp, svartlackerat och bronserat trä och papier-maché, Queen Anne-stil,
413
Spegel med underskåp, svartlackerat och bronserat trä och papier-maché, Queen Anne-stil,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
414
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
415
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
416
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
417
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
418
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
419
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
420
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
421
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
422
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
423
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
424
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
425
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
426
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dehlö, Ture, olja, "I köket",
427
Dehlö, Ture, olja, "I köket",
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
428
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
429
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bord, skuren och bonad ek, nyrenässans,
430
Bord, skuren och bonad ek, nyrenässans,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
431
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hylla, bambu, 4 rottingklädda hyllplan,
432
Hylla, bambu, 4 rottingklädda hyllplan,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.