Lowest lot number
Salongs/matbord med 2 fällbara klaffar, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
Est300 - 400 SEK
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Est1,100 - 1,200 SEK
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Est200 - 300 SEK
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 38 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Est900 - 1,000 SEK
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Knage, V, olja, stilleben,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Est2,200 - 2,400 SEK
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Stol, delvis svärtad valnöt, oscariank, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
Est300 - 400 SEK
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegel med underskåp, svartlackerat och bronserat trä och papier-maché, Queen Anne-stil,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
Est2,200 - 2,400 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est300 - 400 SEK
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
Est200 - 300 SEK
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
Est200 - 300 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
Est200 - 300 SEK
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Dehlö, Ture, olja, "I köket",
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Est1,100 - 1,200 SEK
Bord, skuren och bonad ek, nyrenässans,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Hylla, bambu, 4 rottingklädda hyllplan,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK