Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Serveringsvagn, bambu med frostade glasskivor,
433
Serveringsvagn, bambu med frostade glasskivor,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffbord, bambu med frostad glasskiva
434
Soffbord, bambu med frostad glasskiva
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffbord, bambu med frostad glasskiva,
435
Soffbord, bambu med frostad glasskiva,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
436
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin,  sittande, virkande Amagerflicka,
437
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
438
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
439
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
440
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
441
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
442
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 4 st, valnöt på kromade ställ,
443
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 4 st, valnöt på kromade ställ,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Soffbord, bonat trä, delvis 1700-tal,
444
Soffbord, bonat trä, delvis 1700-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret, bemålat och bronserat trä, gustavianska provinsarbeten,
445
Stolar, 4 st, skuret, bemålat och bronserat trä, gustavianska provinsarbeten,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
446
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
447
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
448
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
449
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
450
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
451
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
452
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
453
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
454
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
455
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Qvarsebo, Michael, olja, komposition med växter, oval form
456
Qvarsebo, Michael, olja, komposition med växter, oval form
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
457
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Josefsson, Jörgen, olja, komposition,
458
Josefsson, Jörgen, olja, komposition,
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
459
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
460
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
461
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
462
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
463
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bergman, Oskar, färglito, skärgårdslandskap,
464
Bergman, Oskar, färglito, skärgårdslandskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Toftarp, Britten, (Kronmakaren), egen verkstad, tiara, försilvrad metall med slipade krysopraser (?),
465
Toftarp, Britten, (Kronmakaren), egen verkstad, tiara, försilvrad metall med slipade krysopraser (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
466
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
467
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Brandt, Carl, pastell, marin,
468
Brandt, Carl, pastell, marin,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal,
469
Okänd designer, 1960-70-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray,
470
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, 9 lådor,
471
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, 9 lådor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
472
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
473
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
474
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårplöjning,
475
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårplöjning,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
476
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
477
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
478
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
479
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
480
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.