Loading...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
337
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rydberg, Gustaf, olja, kanalparti,
338
Rydberg, Gustaf, olja, kanalparti,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
339
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,
340
Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
341
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft,
342
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Ivar, skulptur, patinerad brons på svärtad träsockel, "Grekisk krigare",
343
Johansson, Ivar, skulptur, patinerad brons på svärtad träsockel, "Grekisk krigare",
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
344
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
345
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
346
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
347
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
348
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
349
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
350
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
351
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bok, Bacon, Francis, "Scripta in Naturali et Universali Philosophia",
352
Bok, Bacon, Francis, "Scripta in Naturali et Universali Philosophia",
Final bid1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii",
353
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii",
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bok, Kappius, Johann Erhardt, "Paolo di St Giuseppe Orationes",
354
Bok, Kappius, Johann Erhardt, "Paolo di St Giuseppe Orationes",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bok, Gibson, Edmund, "Julii Caesaris Portus Iccius Illustratus",
355
Bok, Gibson, Edmund, "Julii Caesaris Portus Iccius Illustratus",
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
356
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods,
357
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Strid, Hardy, multipel, plast, komposition,
358
Strid, Hardy, multipel, plast, komposition,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Picasso, Pablo, efter honom, färglito, "Colombe bleu",
359
Picasso, Pablo, efter honom, färglito, "Colombe bleu",
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
360
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
361
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Pyk, Madeleine, färglitografier, 2 st, "Le Déluge" (Syndafloden) samt "Se sauve",
362
Pyk, Madeleine, färglitografier, 2 st, "Le Déluge" (Syndafloden) samt "Se sauve",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
363
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jansson, Rune, färglito, komposition,
364
Jansson, Rune, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
365
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
366
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
367
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
368
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
369
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
370
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
371
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
372
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
373
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
374
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
375
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
376
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
377
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
378
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
Final bidNo bids
Est8,500 - 9,000 SEK
Closed
Bok, Lorenz, Johann Friedrich, "Euclids Elemente",
379
Bok, Lorenz, Johann Friedrich, "Euclids Elemente",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bok; Rufus, Quintus Curtius, "Q. Curtii RufiHistoriae Alexandri Magni"
380
Bok; Rufus, Quintus Curtius, "Q. Curtii RufiHistoriae Alexandri Magni"
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bok, Ortes, Giammaria, "Riflessioni sugli oggetti apprensibili..."
381
Bok, Ortes, Giammaria, "Riflessioni sugli oggetti apprensibili..."
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bok, Godefroy, Jacques, "Opera Juridice Minora..."
382
Bok, Godefroy, Jacques, "Opera Juridice Minora..."
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bok, Lassenius Johannes, "Bybelsche Wierook"
383
Bok, Lassenius Johannes, "Bybelsche Wierook"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bok, Hunolt, Francois, "Schriftlige Sitten-Lehr..."
384
Bok, Hunolt, Francois, "Schriftlige Sitten-Lehr..."
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.