Loading...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
289
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
290
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
291
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
292
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
293
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
294
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
295
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, pastell, kvinna med parasoll,
296
Okänd fransk konstnär, pastell, kvinna med parasoll,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Liljefors, Lindorm, olja, skator i landskap,
297
Liljefors, Lindorm, olja, skator i landskap,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Liljefors, Lindorm, olja, kråkor i landskap,
298
Liljefors, Lindorm, olja, kråkor i landskap,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lindstrand, Dan, olja, stilleben med orkidéer,
299
Lindstrand, Dan, olja, stilleben med orkidéer,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Brandt, Carl, pastell, marin,
300
Brandt, Carl, pastell, marin,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Timmermans, Leon, olja, kustparti med fiskare,
301
Timmermans, Leon, olja, kustparti med fiskare,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hellberg, Gregor, olja, "Europafärjan IV 1967",
302
Hellberg, Gregor, olja, "Europafärjan IV 1967",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
303
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårpläjning,
304
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårpläjning,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Högfeldt, Robert, akvarell, mexikan,
305
Högfeldt, Robert, akvarell, mexikan,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Högfeldt, Robert, akvarell, "Havannan",
306
Högfeldt, Robert, akvarell, "Havannan",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
307
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Arenhill, Åke, färglito, hukande akt,
308
Arenhill, Åke, färglito, hukande akt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
309
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Pebaque, Carlos R för Gullaskruv, skulptur/brevpress, glas,
310
Pebaque, Carlos R för Gullaskruv, skulptur/brevpress, glas,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
311
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, ek på metallben,
312
Okänd designer, soffbord, ek på metallben,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
313
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstol, valnöt och valnötsrot, 1800-talets mitt,
314
Armstol, valnöt och valnötsrot, 1800-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
315
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
316
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
317
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
318
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
319
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kohlmann, Ejnar, olja, landskap,
320
Kohlmann, Ejnar, olja, landskap,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Öfverström, Hugo, olja, trädgårdsmuren,
321
Öfverström, Hugo, olja, trädgårdsmuren,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
322
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Schalin, Greta, olja, björnloka,
323
Schalin, Greta, olja, björnloka,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Öfverström, Hugo, olja, "Höst vid Delsjön",
324
Öfverström, Hugo, olja, "Höst vid Delsjön",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kullberg, Isak Fredrik, olja, talgoxar,
325
Kullberg, Isak Fredrik, olja, talgoxar,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
326
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
327
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, glas,
328
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nilsson, Anne för Orrefors, vaser, 4 st, glas, "Kantarell",
329
Nilsson, Anne för Orrefors, vaser, 4 st, glas, "Kantarell",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Martinez, Vincente för Lladró, figurin, porslin, "Shh, Quiet Puppy",
330
Martinez, Vincente för Lladró, figurin, porslin, "Shh, Quiet Puppy",
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
331
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
332
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, Madonna,
333
Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, Madonna,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
334
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
335
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål samt vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i violett och vitt underfång,
336
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål samt vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i violett och vitt underfång,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.