Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
Est600 - 700 SEK
Käpp, horn, antagligen oryx,
Käpp, horn, antagligen oryx,
Est600 - 700 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Est600 - 700 SEK
Käpp, hardwood med nysilvermontage,
Est400 - 500 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, svensk spetsig,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1700-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Vaser, 1 par, tunnväggigt, violett glas,
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skåp, lackerat trä, 1900-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
Est400 - 500 SEK
Tvättkorg, rotting, 1900-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
Est200 - 300 SEK
Est500 - 600 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Bok, de Chwalkowo Chwałkowski, Nicolaus med flera, "Regni Poloniae Ius Publicum",
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak, dubbla dörrar,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, soffa, ek med lösa, ylleklädda dynor, "Visingsö",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bok, Calvin, Jean, "Institutio Christianae Religionis",
Final bid6,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Bok, Justinianus, Flavius Petrus Sabbatius, "Codicis Iustiniani" tom II, sammanbunden med "Autentica sev Novella Constitutiones" samt "Tractatus AD IUS VARII",
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bok, Soave Polano, Pietro, "Historia del Concilio Tridentino",
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bok, Price, John, "Commentarii in varios Novis Testamenti Libros",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bok, Torniello, Augustino, "Annales Sacri et Profani ab Orbe Condito..." tom I-II,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Bok, Suidas et alt, "Souida. To men paron biblion Souida",
Final bid6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Armstolar, 1 par, skuren, bonad och delvis bronserad bok, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kamasa, Tadeusz, olja, flickporträtt,
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Johansson, Börje för Johansson Design, stolar, 4 st, brunt konstläder på metallfot, "Viggen"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Stegpall, krom med röda melaminplattor, översta steget klätt med heltäckningsmatta
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, Weterstrand, Töreboda
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt,
Est500 - 600 SEK
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
Est400 - 500 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Est600 - 700 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK