Boëthius, Lars, olja, kustblomster,
Est400 - 500 SEK
Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja (på litografi?), musikstund,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
Est900 - 1,000 SEK
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
Est600 - 700 SEK
Bok, Lass, Johann, "Versuch einer vermehrten Anleitung wie Studiosi Theologiae..."
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bok, "Respublica sive Status Imperii Romano-Germanici" tom II,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ytterfoder, 3 st, flintgods, Gustavsberg Empire,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
7 delar konstglas, Erik Höglund respektive Monica Bratt-Wijkander,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, stengods, björnar, 3 st
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Nilsson, Lennart, färglito, Slutmalet (Örnabexhults kvarn), sign o numr 60/225,
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, Rainbow,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Bengtsson, Ingvar, egen verkstad, vinglas, 4 st, keramik
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Nilsson, Kätie, skulptur, bemålad papp i plexiglaslåda, komposition med pyramider
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, bemålat glas,
Est400 - 500 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, knipa,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, klaffbord, teak,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeierstil,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Mattema, matta, rölakan, "La Paz" brown,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
Est400 - 500 SEK
Parti porslin, Kina, 1900-tal; offerskålar, snusflaskor, lockask mm,
Final bid2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
6 delar silver, 1800-tal, total vikt 180 gram,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Skål, silver, 1800-talets slut, vikt 135 gram,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti silver, total silvervikt cirka 480 gram,
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
15 delar silverbestick, "Symfoni", total vikt 250 gram
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silver, total vikt 350 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd italiensk designer, manschettknappar, 1 par, 18 karat vitguld, total vikt 10 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Fartygsratt, ek, smide och mässing, 1900-talets början,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
Final bid1,800 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
Est200 - 300 SEK
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Est600 - 700 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Est500 - 600 SEK
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
Final bid2,000 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
Est300 - 400 SEK
Compard, Emile, olja, komposition,
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
Est500 - 600 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur/brevpress, delvis förgyllt glas,
Est300 - 400 SEK