Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Leksaker, 3 st, litograferad plåt, urverksdrivna, 1950-60-tal; Schuco Patent 3000, oidentifierad tysk bil samt japansk hund,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Leksaker, 3 st, litograferad plåt, hockeyspel 1940-50-tal, Handy Hank Bulldozer Nomura, Japan 1960-70-tal samt Toymaster Highway Patrol,
Final bid2,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
Est200 - 300 SEK
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
Est300 - 400 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
Est200 - 300 SEK
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
Est200 - 300 SEK
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Digitalkamera, Canon 450 D, 12,2 Megapixlar,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, blomsterbänk på hjul, bonat trä med kakelplattor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper,
Est200 - 300 SEK
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
Est400 - 500 SEK
Satsbord, 3 st, bonad bok med rottingklädsel,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Armstol, skuren alm, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
Est200 - 300 SEK
Hålslag, metall och masonit, "Hålslaget Tolvan"
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Böcker; Wright, Magnus & Henrik von, Svenska Fåglar,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Est500 - 600 SEK
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas",
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, vilande akt,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Böcker, Duport du Tertre, François-Joachim, "Histoire des conjurations, conspirations et révolutions célèbres...." tom II-X,
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Bok, De Toledo, Francesco, "Instructio Sacerdotum" tom I-III, Liège 1716,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bok, Wolff, Christian von, "Vernunsstige Gedanken von der Menschen Thun und Lassen"Magdeburg 1743,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Citrinkluster, 2 st,
Citrinkluster, 2 st,
Est200 - 300 SEK
Mjölkkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Fisktallrikar, 8 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare, dekor av fisk och skaldjur,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
4 del stengods, Arabia, Karelia respektive Taika,
Est200 - 300 SEK
Mineral, tigeröga, (krysoberyll),
Est200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Skylt, emaljerad metall, 1900-talets mitt, "Alfa Laval",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Bordsdekoration, förgylld metall, 1900-tal, stående tupp,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Askkopp, delvis förnicklat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
Est400 - 500 SEK
Grytställ, gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK