Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut,
Final bid2,600 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hörnbord, bemålat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Bänkalängd, vävd ylle, allmogearbete, Skåne, 1800-tal, dekor av stjärnor, fåglar mm,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 800 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 180-talets slut,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggskåp, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, invändigt med religiös, uppbygglig text,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Est2,000 - 2,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Est600 - 800 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
Est500 - 600 SEK
Tête-à-tête, porslin, Meissen, 1800-tal, dekor av polykroma rosor,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
Est200 - 300 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,
Final bid700 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est800 - 1,000 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Est800 - 1,000 SEK
Damarbetsbord, palisander med intarsia, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, delade ben,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, pall, ek med canvasklädsel,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, böjträ,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
Est5,500 - 6,000 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Est1,800 - 2,000 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, senbarockstil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor sant skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor och fack,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
Est1,800 - 2,000 SEK
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
Est3,600 - 4,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
Est1,800 - 2,000 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
Est500 - 600 SEK