Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Edelinck, Jan efter Watele, Henri, kopparstick, "Statue d’Acis, de marbre blanc, haute de 5 pieds et demy"
337
Edelinck, Jan efter Watele, Henri, kopparstick, "Statue d’Acis, de marbre blanc, haute de 5 pieds et demy"
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Carlevarjis, Luca, kopparstick, "Palazzo Surian Bellotto sul Cannaregio, Venice"
338
Carlevarjis, Luca, kopparstick, "Palazzo Surian Bellotto sul Cannaregio, Venice"
Final bid3,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
339
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
340
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
341
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
342
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
343
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
344
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
345
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
346
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
347
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
348
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
349
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,
350
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Starck, Philippe för FLOS, bords/golvlampa, kromad aluminium, Table Gun Lamp AK 47,
351
Starck, Philippe för FLOS, bords/golvlampa, kromad aluminium, Table Gun Lamp AK 47,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Starck, Philippe för FLOS, bordslampa, kromad aluminium, Bedside Gun Lamp
352
Starck, Philippe för FLOS, bordslampa, kromad aluminium, Bedside Gun Lamp
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,
353
Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Läskpress/läskrulle, mässing och trä, 1900-talets början, dekor av ödla,
354
Läskpress/läskrulle, mässing och trä, 1900-talets början, dekor av ödla,
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
355
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila,
356
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
357
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
Closed
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
358
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
359
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
360
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Haslev, soffbord med klaffar, bok,
361
Okänd designer för Haslev, soffbord med klaffar, bok,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
362
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor,
363
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, däcks/trädgårdsstol, svartlackerad metall med grön textilklädsel,
364
Okänd designer, 1950-60-tal, däcks/trädgårdsstol, svartlackerad metall med grön textilklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för The New England Collection, matgrupp, 9 delar, delvis bemålat trä,
365
Okänd designer för The New England Collection, matgrupp, 9 delar, delvis bemålat trä,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher 5 st, samramade, möjligen månadsallegorier,
366
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher 5 st, samramade, möjligen månadsallegorier,
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
367
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
368
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
369
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
370
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
371
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
372
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
373
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
374
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,400 SEK
Closed
Soffa, honungsgul björk med intarsia, biedermeier, 1800-talets mitt,
375
Soffa, honungsgul björk med intarsia, biedermeier, 1800-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,
376
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,
377
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bjerre, Niles, olja, parklandskap,
378
Bjerre, Niles, olja, parklandskap,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Väggskåp, avlutad fur, 1700-tal,
379
Väggskåp, avlutad fur, 1700-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
380
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
381
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
382
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
383
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
384
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.