Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Lönegren, Gertrud för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Assietter, 3 st,, porslin, Kina, Qing (18-1900-tal, polykrom emalj- respektive blå underglasyrdekor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Minatyrytterkrukor 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffbord, bonad ek och bok,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Herrbetjänt, teak, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Spelbord, bonat trä med grön, filtklädd skiva, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Gemco, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Est1,000 - 1,200 SEK
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Est1,200 - 1,500 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Est400 - 500 SEK
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Tricorn, design 1957,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
Est400 - 500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
Est1,800 - 2,000 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Minnesplakett/brevpress, brons, Napoleons grav,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Möss(?)märke, brons, Preussen, 1700-tal, dekor av örn med Fredriks Wilhelm av Preussen monogram,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Skrin, trä, senempire, 1800-talets mitt, målad och ristad, kinesicerande dekor,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Saarela, Arvo, egen verkstad Falköping, armlänk, silver, dekor av stavar,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer, armlänk, 950/1000 silver med kuddslipade malakiter,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
Est300 - 400 SEK