Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
Est200 - 300 SEK
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
Est200 - 300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Leon, May K, färglito, auktion,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Leon, May K, färglito, lättklädda damer,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Leon, May K, färglito, serenad,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Wiik, Angelica, färglito med metallfolie, Roulette,
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, ull patchworkteknik,
Matta, ull patchworkteknik,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
Est200 - 300 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Est300 - 400 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer 1950-60-tal, pinnstolar, 3 st, svartlackerat trä, sitsar i böjteak,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal,
Est12,000 - 14,000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bok med svart konstläderklädsel,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Sjöquist, Anna-Greta, matta, rölakan, polykrom, geometrisk dekor mot grå fond,
Final bid9,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggskåp, allmoge, 1800-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, matta, rölakan, geometrisk dekor i ockra, rött och gult mot beige,
Final bid6,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, ek med heltäckande, beige skinnklädsel,
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
Est400 - 500 SEK
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
Est400 - 500 SEK
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Lockstop, tenn, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK