Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti smycken och bijouterier,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
Est600 - 800 SEK
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest,
Est400 - 500 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
Est800 - 1,000 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram
Est3,200 - 3,400 SEK
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,
Final bid1,700 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram
Final bid1,100 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,
Final bid14,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",
Est1,200 - 1,500 SEK
Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957,
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
Est1,000 - 1,200 SEK
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK