Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
Est200 - 300 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
Est200 - 300 SEK
Sidenscarfs, 3 st, Pierre Cardin, Odile St Gérmain och Francoise Guérin,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Grötskål, tenn, 1800-talets början, bukig med 2 hänklar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, bukig med rakt handtag,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,
Est300 - 400 SEK
Lockstop, tenn, så kallat bulstop, akantusornerad grepe,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Lockstop, tenn, sk bulstop, akantursornerad hänkel,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,
Est500 - 600 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Cleve (Jon-And), Agnes, olja, stående modell,
Final bid36,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd designer för Julius Mühlhaus & Co, Haida, pokalglas,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas, Galjonsfigur modellnummer LG 148, design 1955,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
Est200 - 300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Cadovius, Poul för France & Søn, soffa, ek,
Final bid13,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, högklassiga gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets slut,
Final bid19,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Est1,000 - 1,200 SEK
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,
Est500 - 600 SEK
Sybord, mahogny, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
Est400 - 500 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
Est200 - 300 SEK
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
Est500 - 600 SEK
Vägghyllor, 1 par
Vägghyllor, 1 par
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK