Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
529
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
TV, Samsung, 32 tum, LCD
530
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, golvaskkopp, teak med metallinsats,
531
Okänd designer, 1950-tal, golvaskkopp, teak med metallinsats,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)
532
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
533
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal,
534
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
535
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
536
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
537
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, total vikt 360 gram
538
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, total vikt 360 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fat, tenn, Frankrike Louis XIV, profilerat brätte, stämplat Benoit Taudin Bordeaux (mästare 1697),
539
Fat, tenn, Frankrike Louis XIV, profilerat brätte, stämplat Benoit Taudin Bordeaux (mästare 1697),
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fat, tenn, 1700-tal, profilerat brätte,
540
Fat, tenn, 1700-tal, profilerat brätte,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
541
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
542
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
543
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
544
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
545
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
546
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-tal, varierande mästare,
547
Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-tal, varierande mästare,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Rud-Petersen, Rudlof, olja, vid badet,
548
Rud-Petersen, Rudlof, olja, vid badet,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato,
549
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Burmand-Johannesson, Frithjof, akvarell, Rue Gregore mod aften,
550
Burmand-Johannesson, Frithjof, akvarell, Rue Gregore mod aften,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
551
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
552
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
553
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,
554
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
555
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
556
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Modellbilar, 2 st, lackerad plåt, urverksdrivna, Schuco Fex 1111, Tyskland, omkring 1950,
557
Modellbilar, 2 st, lackerad plåt, urverksdrivna, Schuco Fex 1111, Tyskland, omkring 1950,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Kommando Anno 2000,
558
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Kommando Anno 2000,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
559
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
560
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
561
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
562
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
563
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Boléro, nutria,
564
Boléro, nutria,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",
565
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
566
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
567
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,
568
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
569
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti tidningar, kalle Anka, komplett årgång 1960
570
Parti tidningar, kalle Anka, komplett årgång 1960
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
571
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
572
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
573
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stort parti Blue-Ray-filmer,
574
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
575
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
576
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.