Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Bajonett i balja, Belgisk M/FN FAL,
385
Bajonett i balja, Belgisk M/FN FAL,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
386
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
387
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, utsikt från Skeppsholmsbron mot Söder med Katarina Kyrka i fonden,
388
Okänd konstnär, olja, utsikt från Skeppsholmsbron mot Söder med Katarina Kyrka i fonden,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
389
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
390
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, keramik, dekor av dovhjortar mm,
391
Okänd designer, vas, keramik, dekor av dovhjortar mm,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
392
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
393
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
394
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, salt- och pepparströare, flintgods, Blå Eld,
395
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, salt- och pepparströare, flintgods, Blå Eld,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Fyens Glasvaerk, vaser, 1 par, vitopak glasmasssa, "Hyacintglas", design 1980,
396
Bang, Michael för Fyens Glasvaerk, vaser, 1 par, vitopak glasmasssa, "Hyacintglas", design 1980,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
397
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,
398
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
399
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal,
400
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
401
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
402
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
403
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
404
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
405
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
406
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
407
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
408
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
409
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
410
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
411
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hallampa, brons med polykromt glas, jugend, 1900-talets början,
412
Hallampa, brons med polykromt glas, jugend, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
413
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
414
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
415
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
416
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, tillskriven, svagt gråtonad glasmassa,
417
Palmqvist, Sven för Orrefors, tillskriven, svagt gråtonad glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
418
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
419
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
420
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
421
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
422
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods,
423
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
424
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
425
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
426
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
427
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA,
428
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, spolformad,
429
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, spolformad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
430
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
431
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Reijmyre, skål, rubinglas, dekor av spiralvridna påklipp,
432
Okänd designer för Reijmyre, skål, rubinglas, dekor av spiralvridna påklipp,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.