Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne,
1
d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,
2
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,
3
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
4
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,
5
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
6
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
7
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
8
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
9
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
10
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
11
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
12
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
13
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
14
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
15
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
16
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
17
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
18
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,
19
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,
20
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,
21
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
22
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
23
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
24
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,
25
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
26
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",
27
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
28
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
29
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
30
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets",
31
Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga",
32
Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
33
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
34
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
35
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
36
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
37
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt,
38
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
39
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,
40
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
41
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
42
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
43
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
44
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
45
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, Edo,
46
Vas, porslin, Japan, Edo,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
47
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",
48
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.