Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
Holmgren, Christer för Holmegaard, karaff, grön glasmassa, modellnummer 428,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bang, Jacob för Holmegaard, parti glasservisdelar med förgylld kant, Gisselfeld,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sköld, Erik, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jonson, Sven, färglito, 'Nattbild'
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Erixson, Sven Xet, färglitografi,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brusewitz, Björn, etsning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matta, old Persisk,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Matta, old/semiantik Senneh (?),
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan Karachi,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, skål på fot, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skrivställ, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på relief, 2 st, kompositioner,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver,
Slutpris150 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Flagga, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av Qing-dynastins Himmelsdrake med den heliga pärlan,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide.
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hougaard, Henning, olja, gräsandspar i vinter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindén, Ragnhild, färglito, "Sveriges Bästa Bord", signerad EA med dedikation,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 82/175,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 81/175,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK