Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
193
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
194
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
195
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
196
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
197
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,
198
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
199
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,
200
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
201
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
202
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
203
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
204
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
205
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
206
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, vas, glas, 'Jasmin',
207
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, vas, glas, 'Jasmin',
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, bordslampa, glas, 'Jasmin',
208
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, bordslampa, glas, 'Jasmin',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flaska, fajans, Iznik, Osmanska Riket, 1800-tal,
209
Flaska, fajans, Iznik, Osmanska Riket, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
210
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
211
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
212
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
213
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
214
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
215
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
216
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
217
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
218
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
219
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
220
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
221
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
222
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
223
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
224
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
225
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
226
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
227
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 430 gram,
228
Parti silver, total vikt 430 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
4 delar silver, total vikt 270 gram,
229
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
230
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
231
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
232
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
233
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
234
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
235
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
236
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
237
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp,
238
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
239
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp,
240
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.