Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kniv, smide och trä, så kallad "Grindekniv", Färöarna,
Slutpris1 800 SEK
Värdering100 - 1 200 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Persson, Ove, olja, "Bönemöte",
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, italiensk kvinna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broge, Alfred, olja, landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk trådrullesnurra, brännförgylld brons och mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Anatomisk modell, bemålad gips på träsockel, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, porslin, Sitzendorf, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Stave, Sylvia för C G Hallberg, tobaksburk, art-déco/funkis,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, brons,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skrin, bemålat trä, 1700-tal, marmorerad dekor,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Söeborg, Axel, olja, "Vinter Småland",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Krater, försilvrad brons, 1800-tal, kopia efter den sedan 1945 försvunna Minervaskålen (Pallas Athenaskålen) från Hildesheim,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Konsol/sockel till kaminur, palisander med intarsia, Frankrike, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Serveringsbricka, svartlackerad och förgylld plåt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pepparkaksform, skuret trä, så kallade Speculoos, Holland, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dockhus, trä, 1800-tal,
Dockhus, trä, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1900talets 1 hälft, skulptur, skuret och bronserat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kyrkdosa, driven koppar, Köpenhamn, 17-1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK