Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomsterampel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bonfanti, Arturo, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljunggren, Reinhold, färglito, stilleben med flöten och vette,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib,, 5 delar tenn; salt- och pepparströare, senapskanna, vas samt bricka,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1974
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Bach, E W för Sejling Skabe, Danmark, sideboard, teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, gungstol, svarvat och vitlackerat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, 1950.-60-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, soffbord, teak med utdragbara skivor i melanin, modell ’Aristokrat’,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Målkärl, 7 st, koppar, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen för Orrefors, bordslampa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wiinblad, Björn för Nymölle, ljusstakar, 1 par, fajans,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, hallspegel, teak,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hallspegel med handskkorg, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindberg, Ralf för Gärsnäs, armstol, böjträ på kromat underrede, "Bird",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kökshylla, trä med flintgodsbehållare,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, nattygsbord, 1 par, vitlaserad teak,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wikkelsø, Illum för N Eilersen, soffbord, palisander, "Capella",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, fåtöljer, 1 par, bok med helstoppad textilklädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hurtsskrivbord med lös skiva,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Horsnæs Møbelfabrik, armstol, teak med konstläderklädsel, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jelinek, Johanna för IKEA, snurrstol, Torbjörn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, bonat trä, allmogearbete 1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, stolar, 6 st, ljus björk,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stort parti LP-skivor, Pop/Rock,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen för Glas & Trä Hovmantorp, väggspegel, ek,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hörnskåp, vitlackerat trä,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vitrinskåp på benställning, mahogny med intarsia,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Toilettespegel, skuret och svärtat trä och palisander, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, valnöt och valnötsrot, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sandström, Carl olja, allmogeinteriör,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Van Borselen, Jan Willem, efter honom, oljetryck, bemålat, 1800-tal, vedplockare i skog,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljungberg, Sven, färglito, Ljungbymotiv,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Due, Christian, etsning, "Franz Joseph Kai, Wien"
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dordoni, Rodolfo för Foscarini, bordslampa, lackerad metall med vit glaskupa, Bijou Tavola,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Dordoni, Rodolfo för Foscarini, bordslampa, lackerad metall med violett glaskupa, Bijou Tavola,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, vaser 2 st, glas, 'Jasmin', dekor i blått,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, damsekretär, palisander med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeservisdelar, flintgods, Old Royal respektive Gainsborough, 1960-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK